19:46 28 03 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Maşină a poliţiei, pe teren Bătaie la meciul Tineretul Valea Dacilor - Castelanii Castelu

01 Oct, 2014 00:00 2249 Marime text
Meciul de fotbal Tineretul Valea Dacilor - Castelanii Castelu, contând pentru etapa a cincea a Ligii a V-a, Seria Sud, a fost oprit de arbitru şi nu a mai continuat în minutul 59, la scorul de 3-2 pentru gazde, în urma unei bătăi generale.

Tineretul a condus cu 3-0 pe parcursul reprizei întâi, dar la pauză a intrat cu avantaj minim, 3-2, după ce Castelanii au înscris în minutul 45. În minutul 59, după un duel aerian petrecut la cinci metri de linia de margine, jucătorul oaspete îl împinge pe cel gazdă, ce ripostează şi-l loveşte cu pumnul în figură. În acel moment, s-a produs un meleu, la care au luat parte inclusiv suporteri ai Castelanilor. S-au împărţit lovituri, iar spiritele s-au calmat după intervenţia forţelor de ordine prezente la meci, maşina poliţiei pătrunzând pe gazon, cu semnalele vizuale şi sonore în funcţiune, şi oprindu-se la centrul terenului. Tulburările au durat până într-un minut. Arbitrul a pus capăt meciului şi a oprit trei carnete de legitimare, două de la echipa oaspete şi unul de la gazde.

Viitorul Cuza Vodă a câştigat în deplasare

În celelalte partide ale etapei s-au înregistrat rezultatele: Seria Nord - Gloria Seimeni - SC Horia 8- 0, Dunărea Ciobanu - Ulmetum Pantelimon 7-1, Sportul Tortoman - Viitorul Târguşor 2-2, Pescarul Ghindăreşti - Viitorul Cuza Vodă 0-3 (neprezentare), Pescăruşul Gârliciu - Viitorul Fântânele 3-0, Dacia Mircea Vodă - Recolta Nicolae Bălcescu 2-3. Meciul Voinţa Săcele - Dunaris Topalu a fost amânat; Seria Sud - Voinţa Cochirleni - Viitorul Cobadin 5-4, AS Ciocârlia - Inter Ion Corvin 1-5, Trophaeum Adamclisi - CS Peştera 1-4, Speranţa Nisipari - Sport Prim Oltina 2-0, Marmura Deleni - Danubius Rasova 2-8, AS Carvăn - AS Independenţa 9-2; Seria Est - Oil Terminal 2013 Constanţa - Viitorul Pecineaga 2-0, Atletic 2 Mai - Viitorul Mereni 2-0, Farul Tuzla - CS Agigea 6-1, Olimpia Constanţa - Fulgerul Chirnogeni 3-3, Voinţa Siminoc - AS Bărăganu 8-0, Şcoala de Fotbal Mangalia - Gloria Albeşti 1-3, Luceafărul Amzacea - Grupul Şcolar „Ion Bănescu“ Mangalia 3-1.

Clasamente

Seria Nord: 1. Gârliciu - 15p, 2. Fântânele - 12p, 3. Seimeni - 11p, 4. Tortoman - 10p, 5. Nicolae Bălcescu - 9p, 6. Târguşor - 8p, 7. Săcele - 6p, 8. Ghindăreşti - 6p, 9. Mircea Vodă - 6p, 10. Pantelimon - 4p, 11. Ciobanu - 3p, 12. Cuza Vodă - 3p, 13. Horia - 3p.

Seria Sud: 1. Peştera - 12p, 2. Rasova - 12p, 3. Nisipari - 12p, 4. Cobadin - 9p, 5. Cochirleni - 8p, 6. Adamclisi - 6p, 7. Valea Dacilor - 6p, 8. Oltina - 5p, 9. Independenţa - 5p, 10. Castelu - 4p, 11. Deleni - 4p, 12. Ciocârlia - 4p, 13. Carvăn - 3p, 14. Ion Corvin - 3p.

Seria Est: 1. 2 Mai - 13p, 2. Pecineaga - 12p, 3. Oil Terminal - 12p, 4. Albeşti - 12p, 5. Tuzla - 10p, 6. Amzacea - 9p, 7. Agigea - 9p, 8. Siminoc - 7p, 9. SF Mangalia - 7p, 10. Mereni - 3p, 11. GSIB - 3p, 12. Chirnogeni - 2p, 13. Olimpia - 2p, 14. Bărăganu - 0p.