16:31 29 03 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Marţi, joacă partidele restante Rundă fastă în Liga a 3-a pentru CS Medgidia şi Axiopolis Cernavodă

17 Sep, 2018 00:00 2255 Marime text
Etapa a patra a fost una pozitivă pentru cele două reprezentante ale județului Constanța în seria secundă a Ligii a 3-a de fotbal, CS Medgidia și Axiopolis Cernavodă, care au înregistrat o victorie acasă și un egal în deplasare.

Nou promovata CS Medgidia a evoluat în propriul fief și a învins cu 2-1 CSO Bragadiru. Golurile gazdelor au fost reușite de Alexandru Muscă, în minutele 50 (din penalty) și 60, în vreme ce echipa ilfoveană a punctat (deschizând scorul) în minutul 21. Axiopolis Cernavodă a întâlnit în deplasare CSM Oltenița, iar meciul s-a terminat la egalitate, 1-1. Oaspeții au condus cu 1-0 până în minutul 74, în urma reușitei din minutul 35 a lui Silviu Moise. CSM Oltenița a obținut un punct grație golului egalizator al lui Cristian Radu.

Axiopolis (antrenor, Ionel Melenco) a jucat cu: Nanu - Acasandrei (60 Crânganu), Lazăr, L. Gheorghe, Andrescu - Anton (60 M. Hristu), Coconaşu - Beşleagă, S. Moise, G. Rusu (60 Bolat) - Creţu (70 Zaharia). Vieru şi Şerban sunt accidentaţi. „Am dominat repriza întâi, iar după gol am mai avut două ocazii de a marca. Am primit golul pe o greşeală personală (minge pierdută pe linia de fund). Am încercat apoi să marcăm din nou, însă nu am mai reuşit, în ciuda faptului că am condus jocul“, a declarat Gheorghe Stănculescu, preşedintele secţiei de fotbal a clubului din Cernavodă.
În celelalte meciuri ale etapei s-au înregistrat rezultatele: Delta Dobrogea Tulcea - CS Tunari 0-6, FCSB II - FC Rapid 0-2, Progresul 1944 Spartac - Înainte Modelu 0-1, SC Popești Leordeni - Unirea Slobozia 0-3, Sportul Chiscani - Agricola Borcea 1-3 și CS Făurei - CS Afumați 1-4. Clasament: 1. Rapid - 10p, 2. Afumați - 10p, 3. Slobozia - 10p, 4. Borcea - 9p, 5. Popești Leordeni - 7p, 6. Făurei - 7p, 7. Medgidia - 6p (un meci în minus), 8. Tunari - 5p, 9. Oltenița - 5p (un meci în minus), 10. Chiscani - 4p, 11. Cernavodă - 3p (un meci în minus), 12. Modelu - 3p (un meci în minus), 13. FCSB II - 3p, 14. Progresul 1944 Spartac - 1p, 15. Bragadiru - 0p, 16. Tulcea - 0p.

În etapa a cincea, la finele acestei săptămâni, Axiopolis Cernavodă va evolua pe teren propriu cu Progresul 1944 Spartac, iar CS Medgidia va întâlni CS Afumați în deplasare. Până atunci însă, cele două formaţii din judeţul Constanţa susţin marţi, 18 septembrie, de la ora 17.00, partidele restante din etapa a treia, după programul: CS Medgidia - CSM Olteniţa şi Înainte Modelu - Axiopolis.

Sursa foto: Facebook (CS Medgidia)