18:37 16 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

„Marinarii” au părăsit Cupa României Goluri multe la Tg. Jiu, puştii Farului nu le-au ţinut piept Pandurilor

26 Sep, 2013 00:00 3042 Marime text
FC Farul a părăsit ieri Cupa României, fiind eliminată în „16”-imi de echipa de Liga 1 Pandurii Tg. Jiu (vicecampioana României şi echipă care evoluează în grupele Europa League). Scorul a fost 4-0 (2-0). Niciuna dintre cele două formaţii nu a folosit însă echipa de bază, „marinarii”, care au trimis în teren mulţi jucători tineri, preferând să-şi ţină la Constanţa majoritatea jucătorilor de la echipa mare, pentru a evita oboseala dată de o deplasare lungă. În aceste condiţii, cruda echipă a Farului a pierdut previzibil, Pandurii conducând clar jocul. Scorul a fost deschis încă din minutul 2, prin Alex Dos Santos, care a fructificat de la 11 m pasa de pe stânga a lui Paulinho. La pauză a fost 2-0, după ce Shamsin a marcat din apropiere în minutul 27, la o minge respinsă iniţial de Neagu. Gazdele au avut în prima parte şi o bară (autor, acelaşi Shamsin, în minutul 10) şi au ratat alte câteva ocazii (Sipo 26, Shamsin 31, Paulinho 42). Neomogeni, fariştii au legat greu câteva pase şi au greşit mult în apărare, iar singurele lor oportunităţi din prima parte au fost cele ale lui Butoi (37 - blocat în careu) şi B. Nicola (41 - şut peste de la mare distanţă), iar în minutul 5 Butoi a avut un gol anulat.

Shamsin, omul la locul potrivit

Pandurii au înscris de două ori şi după pauză, eroul fiind oportunistul Shamsin, care a punctat în minutele 70 (şut la colţul lung din careu) şi 74 (din apropiere, după ce Neagu se opusese în faţa lui Matulevicius). Pe lângă cele două reuşite, gazdele au mai ratat de cinci ori (Rubio 57 - bară, 62, Paulinho 68, 80, Matulevicius 69), în vreme ce Farul l-a ameninţat cu adevărat serios pe portarul advers abia în minutul 83 (Niţescu - şut de pe dreapta), după ce B. Nicola (49) şi G. Anton (60) nu-i dăduseră emoţii lui Lazar. Din minutul 76, Pandurii au evoluat în zece jucători, întrucât s-a accidentat Matulevicius şi toate schimbările fuseseră epuizate. Pandurii Tg. Jiu (antrenor, Cristi Pustai) a jucat cu: Lazar - Pleaşcă (cpt.), Mamele, Rada, Sipo - Paulinho, P. Anton, C. Cristea (46 Adrovici), Di Stefano (46 Rubio) - Shamsin, Dos Santos (66 Matulevicius). Farul (antrenor, Gică Mina) i-a avut în teren pe: Vl. Neagu (cpt.) - Niţescu, E. Năstase, Romaşcanu, Bădaşcă - Tothăzan (56 Irimia), B. Nicola - Pâslaru (46 G. Anton), Ghenciu (70 A. Tudor), Coteanu - Butoi.

Giani Nedelcu atacă

Prezent la meci, patronul Farului, Giani Nedelcu, a rămas cu un gust amar la final, declarând că l-a deranjat „rău de tot” atitudinea majorității jucătorilor constănțeni. Nedelcu i-a remarcat dintre tineri doar pe Năstase, Romașcanu, Butoi și Tothăzan, anunțând că, dintre cei care au jucat ieri, „nu știu dacă vor rămâne trei - patru. Ne vom despărți de mai mulți. S-ar putea și zilele acestea, după meciul de la Clinceni sau în iarnă”. De criticile patronului Farului nu au scăpat nici B. Nicola, Bădașcă, Pâslaru, Coteanu, dar nici Ghenciu și Nițescu. În același timp, Nedelcu s-a arătat deranjat că antrenorul principal Ion Răuță nu a mers la Tg. Jiu, spunând că nu a știut de această hotărâre. Patronul Farului a mai precizat că „marinarii” trebuie să câștige, sâmbătă, pe terenul liderului FC Clinceni („egalul nu mă interesează”), altfel, „schimbăm foaia”.

Și CFR Cluj a fost eliminată

Ieri, în Cupă s-au mai disputat partidele: Petrolistul Boldeşti - Gaz Metan Mediaș 0-4 (Llullaku 41 - din penalty, 90+2, Markovic 48, Avram 66), Gloria Buzău - FC Botoşani 0-2 după prelungiri (Cârjan 105, Vraciu 112), FC Braşov - CFR Cluj 3-1 (Aganovici 12, I. Rada 17 - autogol, Surdu 90 - din penalty / Piccolo 55 - din penalty) și FC U Craiova - Petrolul Ploiești 0-1 (Mustivar 18). Ultimele confruntări din „16”-imi se joacă astăzi: de la ora 16.00 - Oţelul Galați - Concordia Chiajna, Astra Giurgiu - ACS Berceni (în direct la Digi Sport 1); de la ora 18.00 - Rapid - Ceahlăul Piatra Neamț (în direct la sport.ro); de la ora 20.30 - Steaua - Avântul Bîrsana (în direct la Pro TV).