21:52 24 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Lotul Farului a revenit din Germania

17 Jul, 2008 00:00 898 Marime text

Trei victorii, trei rezultate de egalitate si o infrangere sunt rezultatele "rechinilor" in cantonamentul de la Goch

Dupa ultimul cantonament al acestei veri, cel de la Goch, Germania, lotul echipei constantene a revenit la Constanta in cursul zilei de miercuri si se va pregati pe stadionul Farul in cele zece zile ramase pana la debutul campionatului. Echipa pregatita de Ion Marin a incheiat ultimul stagiu de pregatire inaintea inceperii campionatului, cu o victorie in meciul amical cu echipa din prima liga belgiana, Lokeren. Farul Constanta a invins cu scorul de 2-1 formatia de pe locul 12 in Belgia dupa ce la pauza Lokeren conducea cu scorul de 1-0 prin golul inscris in debutul partidei. Golurile constantenilor au fost marcate de Bacila, in minutul 48 si Gerlem, doua minute mai tarziu. Tehnicianul Ion Marin a inceput meciul cu urmatorul unsprezece: Curca - Farmache, Barbu, Schiopu, Maxim - Ben Teekloh - Bacila, Nae, Voiculet, Gerlem - Chico. Au mai evoluat pe parcursul intalnirii Patrascu, Irimia, Rusmir, Matei, Alibec si Tibor Moldovan. Farul Constanta a disputat in stagiul de la Goch, Germania, sapte partide de verificare. Elevii lui Ion Marin au obtinut trei victorii cu echipa de liga inferioara germana, Fortuna Elten, in fata careia s-au impus de doua ori, cu 18-0 si 17-0 si in ultimul joc cu Lokeren, scor 2-1. Echipa constanteana a pierdut un singur meci, cu formatia care va juca in turul 3 preliminar al Ligii Campionilor, Twente Enschede, scor 2-3 si a remizat in restul de trei meciuri, cu echipa campioana a Ciprului, Anorthosis Famagusta, scor 0-0, cu vicecampioana Croatiei, Slaven Belupo, scor 0-0 si cu echipa din liga a doua germana, Rot Weiss Essen, scor 1-1. "Rechinii" au parasit miercuri cantonamentul de la Goch revenind la Constanta in cursul serii. Asa cum a declarat inainte de plecarea in Germania, tehnicianul Farului, Ion Marin, a incercat sa cristalizeze in acest stagiu si un "unsprezece", cu care va ataca debutul noului sezon de campionat. "Astept ca la revenirea acasa sa avem un unsprezece consolidat, echipa sa creasca in potentialul de joc, sa venim cu o formula tactica flexibila si elastica, mai ales ca, in a doua etapa de campionat, vine Rapidul la Constanta, un joc foarte important", a spus "Sapaliga". Ultima partida de verificare a echipei constantene se va disputa sambata, de la ora 17.00, cu o saptamana inainte de startul sezonului, cand va intalni in deplasare echipa din liga secunda, Prefabricate Modelu. La sfarsitul saptamanii viitoare, Farul va debuta in noul sezon competitional cand va intalni la Buzau, formatia locala Gloria.

Scris de: {autor}Paul SERBAN {/autor}