02:30 26 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

LIVE TEXT FC Farul a învins Universitatea Cluj la Constanța, într-un meci cu cinci goluri! (galerie foto)

16 Oct, 2019 15:04 2965 Marime text

Stadionul „Farul“ din Constanța
găzduiește, astăzi, meciul de fotbal FC Farul - Universitatea Cluj, din etapa a 12-a a Ligii a 2-a.

Acest duel de tradiție al fotbalului românesc găsește cele două echipe pe locul zece, cu 15 puncte (Farul), respectiv 13, cu 12 puncte (U Cluj).

„Cred că va fi un meci frumos. Se întâlnesc două echipe de tradiţie ale fotbalului românesc. Sper ca oamenii să fie mulţumiţi de ce vor vedea pe teren, iar constănţenii să plece fericiţi acasă, după o victorie a noastră. U Cluj a avut un început de sezon foarte slab, dar acum este aproape de mijlocul clasamentului.

Chiar dacă sunt unele probleme în cadrul grupului lor, au jucători cu experienţă foarte mare, care pot avea oricând evoluţii foarte bune şi să rezolve o partidă.

Noi trebuie să fim mult mai determinaţi, mult mai hotărâţi în momentul în care intrăm pe teren şi să avem încredere mult mai mare în noi, să jucăm aşa cum trebuie să o facem, să respectăm cu toţii ceea ce încercăm să punem în aplicare la antrenament.

Dacă va fi aşa, sunt convins că putem câştiga meciul“, a declarat Ianis Zicu, antrenorul Farului.

Echipele de start:

FC Farul (antrenor, Ianis Zicu): Muțiu (cpt.) - Nicola, V. Lică, Ursu, Panait, D. Toma, Antoche, Cruceru, Hordouan, I. Stoica, Al. Stoica.
Rezerve: Udeanu -  Carabela, Doumbia, Kanda, Cană, D. Halep, Mitrov.

U Cluj (antrenor, Adrian Falub): Tordai - Berci, Fereira, Silveira, Telcean, Tiago, Guedj, G. Florescu, Gavra, A. Pop, D. Goga (cpt.).
Rezerve: Pîrvulescu - Takacs, Gorcea, V. Dican, Da Costa, Castanheira, Taub.

UPDATE 12

S-a încheiat meciul! Farul s-a impus cu 3-2! În urma acestei victorii, echipe de pe litoral acumulează 18 puncte și urcă două locuri în clasament, de pe zece pe opt. În etapa viitoare, Farul va juca în deplasare cu FC Argeș (locul 10, cu 18 puncte), luni, 21 octombrie, de la ora 18.00.

UPDATE 11

Ultimele două schimbări la Farul au fost Cruceru - Mitrov (min. 77) și Al. Stoica - I. Carabela (min. 85).

UPDATE 10

În minutul 68, se produce prima schimbare la FC Farul, Kanda în locul lui Hordouan.

Anterior, oaspeții avuseseră două situații importante de gol, prin Fereira!

UPDATE 9

FC Farul revine în avantaj după numai cinci minute.

Viorel Lică reușește și el dubla, în minutul 61, dupa o fază identică cu cea de la primul său gol, șut din careu după un corner! FC Farul - U Cluj 3-2!

UPDATE 8

În loc de 3-1 s-a facut 2-2! În minutul 56 Alex Pop a reușit dubla, cu un lob peste portarul Muțiu! FC Farul - U Cluj 2-2!

UPDATE 7

O nouă ocazie importantă a Farului, în minutul 52, Ionuț Stoica trimițând în bară!

UPDATE 6

A început repriza a doua.

UPDATE 5

S-a încheiat prima repriză. FC Farul conduce cu 2-1.

UPDATE 4

În minutul 35, Farul a trecut în avantaj, 2-1, prin Ionuț Stoica, dupa ce, în minutul 33, gazdele rataseră o mare ocazie de gol, Hordouan nereușind să-l învingă pe portarul advers după o cursă solitară!

UPDATE 3

În minutul 21, FC Farul a restabilit egalitatea, Viorel Lică reluând imparabil din careu, la vinclu, în urma unui corner.

Un minut mai devreme, U Cluj efectuare prima schimbare, Da Costa în locul lui Gavra, care s-a lovit la cap în urma unui duel aerian cu Nicola si nu a mai putut continua partida.

Gavra a fost tratat pe teren, dar și în salvare, apoi.

UPDATE 2

Scorul a fost deschis rapid, în minutul 5, de către U Cluj, prin Alex Pop, un tânăr născut în anul 2000, împrumutat de la FC Viitorul.

FC Farul - U Cluj 0-1! E primul gol primit de echipa de pe litoral pe teren propriu în acest sezon.