16:11 25 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Liga a 3-a. Cartonaș roșu și penalty ratat Axiopolis Cernavodă, egal în ultima reprezentație din sezonul 2017/2018

25 May, 2018 22:22 2728 Marime text
Echipa de fotbal Axiopolis Cernavodă a susţinut, astăzi, ultimul meci din ediţia 2017/2018 a Ligii a 3-a, seria secundă.

În etapa a 26-a, care închide campionatul, formaţia din Cernavodă (antrenor, Ionel Melenco), a patra clasată, a jucat pe teren propriu, cu Metalul Buzău, formaţia de pe locul cinci, partida având ca miză ocuparea la final a poziției a patra.

Meciul s-a încheiat la egalitate, 0-0, astfel că Axiopolis a rămas pe patru.

Ambele echipe și-au dorit victoria. Metalul avea nevoie de succes, noi ne mențineam pe locul patru și cu un egal. Din minutul 16, am jucat în zece oameni, după ce Zaharia a primit roșu direct. Apoi, în minutul 27, am irosit un penalty, prin Richardo Mihalache. În continuare, s-au ratat ocazii la ambele porți, fără a se marca. Suntem mulțumiți de locul ocupat în acest sezon, a declarat Gheorghe Stănculescu, președintele secției de fotbal a clubului din Cernavodă.

Axiopolis a jucat în meciul de astăzi cu: Puia - A. Rusu, Zaharia, Andrescu, L. Gheorghe - Vieru (73 Crețu), M. Hristu (90+2 Abibula) - Beșleagă, Fotescu, R. Mihalache - Moise (89 Loloț). Rezerve neutilizate: Pantaze - R. Moldoveanu, Răvoiu și V. Hristu.

Astăzi, s-au mai jucat meciurile Delta Dobrogea Tulcea - Înainte Modelu 1-4 şi CSM Rm. Sărat - CSM Olteniţa 2-2, iar mâine sunt programate restul confruntărilor: SSC Farul Constanţa - Sportul Chiscani, Progresul 1944 Spartac - FCSB II, Victoria Traian - Unirea Slobozia şi Agricola Borcea - FC Voluntari II. Toate partidele încep la ora 18.00.

Clasament: 1. SSC Farul - 64p, 2. Progresul 1944 Spartac - 61p, 3. Unirea Slobozia - 54p, 4. Axiopolis - 52p, 5. Metalul Buzău - 50p, 6. FCSB II - 46p, 7. FC Voluntari II - 42p, 8. Înainte Modelu - 40p, 9. CSM Rm. Sărat - 31p, 10. CSM Olteniţa - 21p, 11. Sportul Chiscani - 18p, 12. Agricola Borcea - 17p, 13. Delta Dobrogea Tulcea - 10p, 14. Victoria Traian - 3p.

Sursa foto (cu rol ilustrativ): ZIUA de Constanța