18:27 20 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

La Campionatul Balcanic de atletism, Cristian Valentin Radu şi-a îmbunătăţit recordul personal la triplusalt

16 Feb, 2021 00:00 4144 Marime text
  • România a cucerit 15 medalii la Campionatul Balcanic: cinci de aur, patru de argint şi şase de bronz.
  • Reprezentanţii litoralului la competiţie, Cristian Valentin Radu şi Mădălina Manole, sunt în primul an la juniori 1.
  • Delegaţia tricoloră a cuprins 32 de sportivi şi sportive.

Ediţia a cincea a Campionatului Balcanic de atletism în sală pentru juniori 1 s-a desfăşurat în capitala Bulgariei, Sofia, iar delegaţia României a cucerit 15 medalii, clasându-se pe locul doi după acest criteriu.

Din delegaţia tricoloră au făcut parte şi doi reprezentanţi ai litoralului, Cristian Valentin Radu (LPS „Nicolae Rotaru” - CS Farul Constanţa; antrenor, Alin Larion), care a concurat la triplusalt, şi Mădălina Manole (CSS Tulcea - CS Farul Constanţa; antrenor, Gheorghe Ciulei), care a evoluat în proba de aruncare a greutăţii. Ambii sunt în primul an la juniori 1, iar evoluţia lor de la Sofia a fost una pozitivă. Cristian Valentin Radu a ocupat locul şase, dar şi-a îmbunătăţit recordul personal (care e 14,66 m acum, de la 14,46 m). Mădălina Manole s-a clasat pe poziţia a cincea, cu 12,35 m.

„Ținem tot mai sus ștacheta performanței!”

„Felicitări, Radu Cristian Valentin!
La Campionatul Balcanic de Atletism - juniori record personal la triplusalt și puncte importante în zestrea României prezentă la Sofia, Bulgaria!
Ținem tot mai sus ștacheta performanței și cu siguranță că vei ajunge acolo unde ne-am propus!
Mulțumesc încă o dată pentru faptul că m-a îndrumat să antrenez în acest minunat sport doamnei Cecilia Gevat, iar la acest concurs domnului Dragomir Eugen Cristian pentru coordonarea atletului!
PS: la formarea lui au contribuit la acea vreme studentele Adriana Pârvan și Nicoleta Zăvelcă
Bravo, FEFS Constanța!”, a fost mesajul antrenorului Alin Larion.

Pe podium, Turcia, România şi Ucraina

România a concurat cu 32 de sportivi, pe site-ul Federaţiei Române de Atletism apreciindu-se că aceştia au avut o comportare foarte bună în concurs. Cu cele 15 medalii cucerite (cinci de aur, patru de argint şi şase de bronz; la masculin: 3-2-5; la feminin: 2-2-1), delegaţia tricoloră a ocupat locul trei pe naţiuni, după Turcia (15 medalii: 5-5-5), dar înaintea Ucrainei (9 medalii: 4-3-2).

Sursa foto: Facebook - 1 - Federaţia Română de Atletism, galerie foto - Alin Larion.