03:26 18 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Juniorii Viitorului vor juca pentru titlu în România

07 Jun, 2013 00:00 1943 Marime text
Echipa de juniori A de la Viitorul Constanţa (antrenor, Cristian Cămui) s-a calificat ieri în finala Campionatului Naţional, după ce s-a clasat pe locul întâi la turneul zonal de la Piatra Neamţ. În ultimul meci, de ieri, constănţenii au remizat, 1-1, cu Ceahlăul Piatra Neamţ, care s-a impus apoi la penalty-uri. Constănţenii au împins meciul la loviturile de departajare in extremis, prin Bogdan Ţâru, în minutul 90+3, după ce gazdele deschiseseră scorul în minutul 89. La penalty-uri, Ceahlăul s-a impus cu 4-3 şi a obţinut două puncte în clasamentul general, faţă de unul al constănţenilor.

Au transformat pentru FC Viitorul de la punctul cu var Boban Nikolov, Alexandru Târnovan şi Răzvan Ciochină. Echipa Viitorului a fost: Căbuz - Babu (78 Păiuş), Hodorogea, Puţanu, Mitache (12 Nikolov) - Marin, Ţâru, Tănase - Mihai (70 Târnovan), Mitriță (46 Ciochină), Vână. Clasamentul final a fost: 1. Viitorul - 7p, 2. Dinamo Oneşti - 6p, 3. Ceahlăul - 5p, 4. Poli Timişoara - 0p. Formaţia constănţeană a participat la Piatra Neamţ cu următorul lot de jucători: Arpad Tordai, Cătălin Căbuz- portari; Răzvan Babu, Bogdan Ţâru, Ionuţ Puţanu, Robert Hodorogea, Bogdan Mitache, Boban Nikolov, Adrian Boitoş, Bogdan Vasile, Răzvan Marin, Florin Tănase, Vasile Mihai, Ionuţ Vână, Ionuţ Mitriţă, Răzvan Ciochină, Alexandru Târnovan, Daniel Păiuş - jucători de câmp. În finală, Viitorul va întâlni Dinamo Bucureşti, vineri, 14 iunie, de la ora 20.00, la Centrul de Fotbal FRF de la Buftea.

Sursa foto: Academia Hagi