19:17 28 03 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Juniorii de la Tomitanii au debutat în Divizia A CS Năvodari, argint în Campionatul Naţional de rugby în 7

19 Sep, 2016 00:00 2382 Marime text
CS Năvodari s-a clasat pe locul doi pe ţară după cele cinci etape ale Campionatului Naţional de rugby în 7 rezervat echipelor din Divizia Naţională de seniori (eşalonul secund din România).

Ultima rundă s-a disputat sâmbătă, la Galaţi, iar primele două clasate, echipa gazdă (RCM Galaţi) şi formaţia năvodăreană (antrenată de Cornel Suciu, Cristian Husea şi Virgil Năstase) se aflau în luptă directă pentru cucerirea titlului. Finalmente, câştig de cauză a avut RCM Galaţi, în ciuda faptului că CS Năvodari nu a pierdut în cele trei meciuri susţinute la această etapă, având două victorii şi un egal. Cea care s-a dovedit decisivă şi a înclinat balanţa în favoarea gazdelor a fost remiza înregistrată tocmai între RCM Galaţi şi CS Năvodari, în meciul pentru locurile 1-2 ale turneului.

Scorurile CS Năvodari au fost: 19-5 cu Ştiinţa Petroşani, 5-0 (17-10 pe teren) cu CNOPT şi 12-12 cu RCM Galaţi. De-a lungul campionatului, formaţia Centrului Naţional Olimpic de Tineret pentru rugby în 7 (CNOPT) nu a punctat în ierarhie şi a ocupat locul şase la fiecare etapă, indiferent de rezultate.

Clasamentul etapei de la Galaţi: 1. RCM Galaţi - 14p (45-22), 2. CS Năvodari - 12p (36-22), 3. RC Bârlad - 10p (55-36), 4. Ştiinţa Petroşani - 7p (25-31), 5. CSU AV Arad - 4p (19-64), 6. CNOPT - 0p. Echipele din Galaţi şi Năvodari câştigaseră câte două etape dintre cele cinci, astfel că ultima rundă a fost decisivă.

Clasamentul final arată astfel: 1. Galaţi - 65p, 2. Năvodari - 59p, 3. Bârlad - 49p, 4. Petroşani - 42p, 5. Arad - 28p, 6. CNOPT - 0p.

Sâmbătă a început o nouă ediţie de campionat şi în Divizia A (eşalonul al treilea al rugby-ului românesc). Judeţul Constanţa este reprezentat în întrecere de echipele Tomitanii Constanţa şi CSRTM Callatis Mangalia. Multiplă campioană a României şi medaliată (la nivel juvenil), formaţia Tomitanilor foloseşte în competiţie numai juniori (născuţi în anii 1997 şi 1998), iar în prima etapă jucătorii pregătiţi de Cristian Cojocaru au cedat cu 15-24 în fieful campioanei en-titre, Griviţa Bucureşti. CSRTM Callatis Mangalia a avut rundă liberă. În etapa a doua, programată pe 24 septembrie, programul formaţiilor constănţene este următorul: Tomitanii - Sportul Studenţesc Bucureşti (ora 13.00, stadion „Mihai Naca”), Callatis - RC Griviţa (ora 14.00, stadion Marina Mangalia).