15:51 18 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Juniorii C de la FC Viitorul, calificaţi la turneul semifinal

09 Jun, 2015 00:00 1928 Marime text
FC Viitorul a învins Oţelul Galaţi în finala turneului semifinal

Echipa de juniori C a FC Viitorul, formată din jucători născuţi după 1 ianuarie 2000, s-a calificat la turneul semifinal al Campionatului Naţional, după ce a câştigat faza de zonă de la Buzău. În finala turneului, FC Viitorul (antrenor - Cristi Şchiopu; director coordonator - Marius Codescu) a învins cu 2-0 (Alexandru Sabangeanu - 51, din penalty, Cosmin Tucaliuc - 55) Oţelul Galaţi.

Formaţia constănţeană s-a clasat pe locul întâi în grupa preliminară, în care a înregistrat numai victorii: 2-0 cu Sport Team Bucureşti, 1-0 cu Delta Tulcea şi 3-1 cu LPS Buzău. Turneul semifinal se va disputa în perioada 13 - 17 iunie. La etapa de zonă, cea de la Târgovişte, a evoluat şi echipa Şcolii de Fotbal Farul 2010 (antrenor, Gabriel Şimu), care nu a acces în penultimul act, pierzând finala zonei, 0-3 cu Academica Piteşti. Până atunci, formaţia constănţeană înregistrase numai victorii în serie, pe care o încheiase pe prima poziţie: 14-0 cu CSS Giurgiu, 5-0 cu Progresul Călăraşi şi 5-0 cu Unirea Slobozia.

Sursa foto: Academia Hagi