18:21 19 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Jucătoarea de tenis Irina Begu s-a calificat în semifinalele turneului WTA de la Seul

26 Sep, 2015 00:00 1023 Marime text
Jucătoarea română de tenis Irina Begu, principala favorită, s-a calificat, ieri, în semifinalele turneului WTA de la Seul.

Românca a învins-o pe suedeza Johanna Larsson cu 6-4, 7-5, într-o oră și 41 de minute.

Primul set a fost echilibrat, iar cele două jucătoare au mers cap la cap până la 4-4, când Begu a forțat și și-a adjudecat setul cu 6-4.
Românca de 25 de ani, locul 29 WTA, a dominat prima parte a setului al doilea și a condus cu 5-1. Suedeza Johanna Larsson, de 27 de ani, locul 62 WTA, a reușit însă patru ghemuri la rând, egalând situația, 5-5, însă Begu s-a impus apoi cu scorul de 7-5.

Turneul este dotat cu premii totale de 426.750 de dolari. Begu și-a asigurat un cec de 29.270 de dolari și 110 puncte WTA.

În penultimul act, o va întâlni pe belgianca Alison van Uytvanck, a opta favorită, învingătoare cu 6-1, 4-6, 6-2 în fața rusoaicei Elizabeta Kulicikova.

Irina Begu și Alison van Uytvanck (21 ani, 58 WTA) au fost adversare o singură dată până acum, anul trecut, în ultimul tur al calificărilor la Florianopolis, belgianca câștigând cu 6-1, 7-6 (6).