00:00 25 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Jantjies a marcat toate punctele constănţenilor Farul a condus la pauză Baia Mare, dar a sfârşit învinsă

19 Aug, 2013 00:00 1557 Marime text
RCJ Farul Constanţa a înregistrat, sâmbătă, a treia înfrângere în tot atâtea meciuri în play-off-ul SuperLigii Naţionale de rugby, cedând cu 18-29 în disputa din deplasare cu Ştiinţa Baia Mare. Toate punctele Farului au fost realizate de Jantjies (din şase lovituri de pedeapsă). „Marinarii” au condus la pauză cu 15-12 (pe parcursul primei părţi au mai avut avantaj de trei ori: 3-0, 9-7, 12-7), însă ieşirea de pe teren a lui Jantjies, accidentat, la scorul de 19-18 pentru gazde, a oprit la această bornă punctele Farului. Ştiinţa Baia Mare a realizat o victorie cu bonus ofensiv graţie lui Clarke (un eseu, trei transformări şi o lovitură de pedeapsă), Gal, Falamoe şi Wiringi (câte un eseu). Încercarea lui Falamoe, din startul reprizei secunde, a venit într-un moment în care Farul evolua cu doi jucători în minus, Sasu şi Stein, care primiseră cartonaşe galbene. „15”-le de start al constănţenilor a fost: Orghianu, Cornei, Sasu, Mahu, Raţiu (cpt.), N. Ion, Ad. Ion, Mototolea, Stein, Jantjies, S. De La Harpe, Gheară, D. De la Harpe, Apostol, Toft. Rezerve:  Hobbs, Mătasă, Victor, Ogea, Puişoru, Ninidze, Ilie, Gorun. În etapa viitoare, Farul întâlneşte pe teren propriu RCM Timişoara, sâmbătă, 24 august, de la ora 18.00, în direct la TVR3.

CS Năvodari, înfrângere usturătoare la Iaşi

În Divizia Naţională de seniori (eşalonul al doilea al rugby-ului românesc), CS Năvodari (antrenori, Cornel Suciu şi Cristian Husea) a pierdut la scor, 10-62 (0-29), pe terenul lui Poli Agro Iaşi, în etapa a 13-a, penultima din sezonul regulat. Pentru oaspeţi au punctat Prodan (un eseu), Trandafir (o transformare) şi Zainea (o lovitură de pedeapsă). CS Năvodari continuă să ocupe ultimul loc în clasament, cu zece puncte, iar în ultima etapă înaintea play-out-ului va juca în propriul fief, pe terenul Legmas, sâmbătă, 24 august, de la ora 13.00, cu RCM Galaţi (penultima clasată, cu 19 puncte).

Sursa foto: super-liga.ro