05:30 18 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Înfrângeri, la baschet, pentru BC Athletic Constanța și Phoenix Știința (galerie foto)

09 Oct, 2019 21:50 1374 Marime text
Echipa masculină de baschet Athletic Constanța a pierdut și al doilea meci cu CSO Voluntari din Cupa României.

După 98-74 pe teren propriu, echipa din Voluntari s-a impus în această seară, la Constanța, cu 82-42 (48-21 la pauza mare), oaspeții câștigând  toate sferturile: 20-10, 28-11, 18-8 și 16-13.

Pentru BC Athletic au marcat G. Păun - 10 puncte, K. Kilgore - 8p, D. Bryant - 7, C. Chițu - 5, C. Mâinea - 4, S. Ursu - 4, V. Dudaș - 2, R. Williams - 2.

BC Athletic se oprește în primul tur al Cupei României la baschet după un meci retur modest, în care CSO Voluntari se impune, scor final 42-82. Pentru BC Athletic Constanța urmează primul meci al Ligii Naționale de Baschet Masculin, în acest weekend, în deplasare tot cu CSO Voluntari, după care susținem primul meci acasă în Liga Națională de Baschet. Mulțumim tuturor celor care au venit în număr mare la sală și ne-au susținut. Team is everything!, a fost mesajul BC Athletic.

Tot astăzi, formația feminină de baschet Phoenix Știința Constanța a susținut meciul din Liga Națională din deplasare cu CSM Alexandria. Partida le-a revenit gazdelor cu 69-58, după ce oaspetele au fost în avantaj la pauza mare cu 37-35.

Pe sferturi, scorul meciului CSM Alexandria -  Phoenix Știința a fost 21-23, 14-14, 23-9, 11-12.

Două sferturi câștigate și un al treilea terminat la egalitate nu au fost de ajuns pentru a bifa prima victorie în sezon al Ligii Naționale de baschet feminin. Absența a două jucătoare importante aduse în această vară alături de noi, dar mai ales relațiile de joc la care încă mai avem de lucrat și-au pus puternic amprenta asupra evoluției jucătoarelor noastre, care au fost nevoite să se recunoască învinse în partida de pe terenul celor de la CSM Alexandria, cu scorul de 69 la 58. O înfrângere neașteptată spunem noi, dar care ne motivează să ne pregătim și mai intens pentru partidele care urmează, se arată pe pagina de Facebook a Phoenix Știința.

Marcatoarele Phoenix Știința au fost Andreea Beldian - 14p, Lauren Brozoski - 13p, Vladinka Erak - 11, Nicoleta Mititelu - 11, Denisa Vati - 7, Mădălina Geleriu - 2p.

Sursa foto: 1 - Facebook (BC Athletic); galerie - ZIUA de Constanța