08:02 29 03 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

​Ianis Hagi a marcat golul victoriei României în meciul cu Macedonia de Nord

26 Mar, 2021 00:02 4318 Marime text
  • Final de infarct, după ce tricolorii au condus cu 2-0 în minutul 50!

Echipa naţională de fotbal a României a disputat în această seară meciul de debut în preliminariile Campionatului Mondial din 2022, găzduit de Qatar.

Tricolorii au întâlnit pe teren propriu, la Bucureşti, pe Arena Naţională, Macedonia de Nord, iar victoria i-a aparţinut României, scor 3-2.

Finalul a fost de infarct, oaspeţii egalând în minutul 82, după ce România condusese cu 2-0 din minutul 50!

În acest moment a ieşit la rampă Ianis Hagi, care a înscris în minutul 85 golul victoriei, aceasta fiind prima sa reuşită la echipa naţională de seniori!

Marcatori: Fl. Tănase 28, Mihăilă 50, I. Hagi 85 / Ademi 82, Trajkovski 83.

România (selecţioner, Mirel Rădoi) a jucat cu: 1. Niță - 4. Ov. Popescu, 15. Burcă, 6. Chiricheș-cpt., 11. Bancu - 18. Marin, 7. Stanciu (17. Bicfalvi, 76) - 20. Man (10. Maxim, 76), 19. Tănase (14. I. Hagi, 76), 23. Fl. Coman (21. Mihăilă, 14) - 13. Keșeru (9. Pușcaș, 63).

Victoria tricolorilor a fost subliniată şi pe site-ul oficial al FC Viitorul:

Naționala României a învins cu 3-2 Macedonia de Nord în primul meci de calificare la C.M 2022!

Fostul căpitan al echipei noastre, Ianis Hagi, a marcat golul victoriei în min. 86 din pasa lui Răzvan Marin, un alt jucâtor crescut la Academia Gheorghe Hagi.

În acest meci au evoluat 5 jucători formați la Academia Gheorghe Hagi: Ianis Hagi (1 gol), Răzvan Marin (pasă de gol), Florin Tănase (1 gol), Florinel Coman, respectiv Boban Nikolov (Macedonia).

În celelalte meciuri din grupa României s-au înregistrat rezultatele: Liechtenstein - Armenia 0-1 şi Germania - Islanda 3-0.

Clasament grupa J: 1. Germania - 3p, 2. România - 3p, 3. Armenia - 3p, 4. Macedonia de Nord - 0p, 5. Liechtenstein - 0p, 6. Islanda - 0p.

În meciul următor, România va întâlni Germania, duminică, 28 martie, de la ora 21.45, tot pe Arena Naţională.

Sursa foto: Facebook (Echipa naţională de fotbal a României)