18:27 25 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Ianis Hagi a adus victoria FC Viitorul din meciul jucat în deplasare cu Juventus București

10 Feb, 2018 20:21 1866 Marime text
În această seară, s-a disputat partida dintre Juventus București (ultima clasată) și FC Viitorul (campioana României), meci contând pentru etapa a 24-a din Liga 1.

Partida s-a disputat pe stadionul Ilie Oană din Ploiești și s-a încheiat cu victoria echipei campioane, scor 1-0.

Golul victoriei i-a aparținut lui Ianis Hagi, în minutul 79, căpitanul constănțenilor transformând un penalty obținut de Gavra.

Intrat în partea secundă, Gavra a fost și el aproape de gol în minutul 73, dar a trimis mingea în bară.

Juventus București - FC Viitorul 0-1 (0-0)

Au marcat: I. Hagi 79-pen.

Cartonaşe galbene: Balgiu 60, Drăghici 73, Nicoară 80 / Dumitrescu 66, Cojocaru 90+2.

Au evoluat formaţiile:

Juventus București (antrenor, Marius Baciu): Drăghia - C. Petre, Wallace, Leca, Ștefan - Nicoară (81 Ciolacu), Balgiu (71 Drăghici), Acolatse, Cr. Ciobanu - Elek, Rabei (59 V. Gheorghe).

Rezerve neutilizate: Stoian - Kardes, Dima, Constantinescu.

FC Viitorul (manager tehnic, Gheorghe Hagi): Cojocaru - Căpușă (46 An. Ciobanu), Țîru, Mladen, Ganea - Cicâldău, Băluță, Vînă (64 Dumitrescu) - Lima (53 Gavra), I. Hagi, Chițu.

Rezerve neutilizate: Tordai - Ghiță, De Nooijer, Mățan.

Au arbitrat: George Găman (Craiova) -  Adrian Ghinguleac (București), Imre Bucsi (Sf. Gheorghe); rezervă: Cătălin Popa (Pitești).

În urma acestui succes, FC Viitorul ocupă locul cinci, cu 38 de puncte, în clasamentul intermediar al Ligii 1.

Următorul meci al Viitorului este programat luni (19 februarie, de la ora 20.45), când la Ovidiu va sosi FC Botoșani, pentru partida din cadrul etapei a 25-a.

Sursa foto: ZIUA de Constanța