07:40 16 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Horia Tecău, semifinalist la Shenzhen Simona Halep nu va pierde locul doi în clasamentul mondial

25 Sep, 2014 00:00 1892 Marime text
Aflată în pericol de a cădea de pe locul doi (pe care îl ocupă momentan în ierarhia WTA) pe trei, în urma înfrângerii de la Wuhan, tenismena constănţeană Simona Halep îşi va păstra poziţia de vicelideră. Singura care i-ar fi putut lua locul (dacă s-ar fi calificat în finală la Wuhan), rusoaica Maria Şarapova (a patra jucătoare a lumii), a pierdut, ieri, surprinzător, în turul trei, nemaiputând ajunge astfel în ultimul act al întrecerii din China. Cea care a învins-o pe Şarapova, cu 7-6, 7-5, a fost Timea Bacsinszky, din Elveţia, numărul 61 WTA, o sportivă venită din calificări.

Tot ieri, constănţeanul Horia Tecău şi partenerul său de la dublu, olandezul Jean-Julien Rojer, s-au calificat în semifinalele turneului de la Shenzhen (China). Cei doi au trecut în sferturi de ruşii Evgheni Donskoi şi Teimuraz Gabaşvili, scorul fiind 6-4, 5-7, 10-7.
Sursa foto: wuhanopen.org