19:45 23 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Meci de poveste Horia Tecău s-a calificat în finală la Wimbledon

10 Jul, 2015 00:00 1271 Marime text
Jucătorul constănţean de tenis Horia Tecău s-a calificat pentru a patra oară în finala de dublu masculin a turneului de la Wimbledon! Ieri, perechea formată din Tecău şi olandezul Jean-Julien Rojer, cotată cu a patra şansă la cucerirea trofeului, a dispus de cuplul cap de serie numărul 9, Florin Mergea (România) - Rohan Bopanna (India), scorul fiind 4-6, 6-2, 6-3, 4-6, 13-11, la capătul a trei ore şi 22 de minute de joc intense.

Pentru această victorie, Horia şi Rojer, care sunt la prima finală de Grand Slam împreună, vor primi 240.000 de euro şi câte 1.200 de puncta ATP. Horia Tecău mai are în palmares trei finale la Wimbledon, între 2010 şi 2012, când juca alături de suedezul Robert Lindstedt. Cu mai mulţi ani în urmă, Tecău a făcut pereche şi cu Florin Mergea, iar de când au devenit adversari, constănţeanul s-a impus mereu, câştigând toate întâlnirile directe de dublu.

În finală, Tecău şi Rojer se vor duela cu perechea formă din Jamie Murray (Marea Britanie) şi John Peers (Australia), favoriţii 13, care au trecut în semifinală, cu 4-6, 6-3, 6-4, 6-2, de Jonathan Erlich (Israel) şi Philipp Petzschner (Germania). La dublu mixt în schimb, unde a făcut pereche cu jucătoarea Katarina Srebotnik, din Slovacia, Horia s-a oprit în sferturi, în urma înfrângerii cu 4-6, 6-1, 3-6 din meciul contra cuplului Robert Lindstedt (Suedia) - Anabel Medina Garrigues (Spania).