05:54 24 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Horia Tecău a prăjit doi italieni la Bucureşti

25 Apr, 2013 00:00 996 Marime text
Tenismanul constănţean Horia Tecău s-a calificat ieri în sferturile de finală ale turneului de la Bucureşti BRD Nastase Tiriac Trophy. Perechea Tecău - Max Mirnâi (Belarus) a dispus în primul tur de cuplul italian Danielle Bracciali - Potito Starace cu scorul de 6-4, 6-4, urmând a se duela în faza următoare cu Victor Hănescu şi Gilles Simon (Franţa). „Am avut ceva emoţii, pentru că evoluez acasă şi vreau să am un joc fără greşeală. Aşa se întâmplă de fiecare dată când particip la turneul de la Bucureşti sau în ţară, în Cupa Davis. Contra italienilor, a fost un singur moment, în primul set, în care meciul se putea schimba, însă am trecut cu bine de el. În rest, nu am avut probleme. Tratăm foarte serios turneul, ca pe unul de Grand Slam sau Masters Series. Va fi ciudat să joc în sferturi contra lui Victor Hănescu, cu care mai mult m-am antrenat decât l-am avut ca adversar. Oricum, indiferent de cum se va încheia meciul, va fi bine pentru România, care va avea un reprezentant în semifinalele de la dublu”, a declarat Horia Tecău, care a postat pe Facebook o fotografie cu el gătind, cu explicaţia: „Tenis şi mâncare la BRD Nastase Tiriac Trophy. Gata de meci”. Experienţa din bucătărie i-a folosit din plin constănţeanului, care, apoi, în timpul partidei, i-a prăjit la foc mic pe adversari.