20:40 25 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

HCM incepe lupta in Europa

10 Oct, 2008 00:00 996 Marime text

Inaintea debutului cu polonezii de la Vive Kielce, vicecampioana a punctat o repetitie remarcabila cu CSM Oradea

Handbal Club Municipal s-a impus fara probleme, miercuri seara, in partida disputata in devansul etapei a saptea a Ligii Nationale, in fata formatiei CSM Oradea. Maine, echipa constanteana debuteaza in sezonul 2008 - 2009 al Cupei Cupelor, pe terenul polonezilor de la Vive Kielce. Formatia antrenata de Zoran Kurtes si Eden Hairi a avut parte de un antrenament cu public in partida disputata, miercuri, pe teren propriu, in fata echipei CSM Oradea. Constantenii s-au distrat cu echipa clasata la coada clasamentului Ligii Nationale si s-au impus la o diferenta de 22 de goluri, scor 38-16. Formatia aradeana a reusit sa tina pasul cu HCM, echilibrul de pe tabela mentinandu-se in primele sapte minute, cand scorul era 3-3. Din acel moment, formatia constanteana a pus definitiv stapanire pe joc, distantandu-se, prin cinci goluri consecutive, la 8-3. Pana la pauza, handbalistii pregatiti de Zoran Kurtes au continuat sa majoreze diferenta pe tabela, astfel ca HCM a intrat la cabine cu avantaj linistitor, scor 20-8. In a doua parte a meciului, constantenii au continuat sa sufoce adversarul, evoluand cu aceeasi determinare pe intreaga durata a reprizei. Constantenii au marcat gol dupa gol, iar la finalul partidei au reusit sa realizeze cea mai mare diferenta de scor din actualul sezon, 38-16. Pe parcursul partidei, cei doi tehnicieni ai HCM-ului a rulat intreg lotul avut la dispozitie pentru aceasta intalnire, cu exceptia portarilor Borodi si Popescu, toti jucatorii reusind sa inscrie cel putin un gol. Acesta partida a fost marcata de revenirea, in fata publicului constantean, a lui George Buricea, care a evoluat sezonul trecut la Steaua. Cei mai buni marcatori ai HCM-ului au fost Toma, Hejtmanek si Soldanescu, cu cate cinci reusite, Csepreghi, Muresan si Vukovic, cu cate patru, Sabou si Buricea (3). Echipa constanteana a plecat, astazi, spre Polonia, unde va evolua in prima mansa din turul secund al Cupei Cupelor, contra formatiei Vive Kielce, partida care va incepe la ora 18.30. Tehnicianul sarb, Zoran Kurtes, a folosit la meciul cu CSM Oradea urmatorii jucatori: Borodi si Popescu in poarta, Pavlovic, Timuzsin, Soldanescu, Ivankovic, Toma, Vukovic, Adzic, Sabou, Csepreghi, Muresan, Hejtmanek si Buricea.

Campioana, la al treilea esec

Campioana en-titre, Steaua, nu se regaseste in actualul sezon de campionat. "Militarii" au pierdut al treilea joc din Liga Nationala, fiind invinsi pe terenul Stiintei Bacau, cu scorul 32-28, in partida restanta din etapa a VI-a. Steaua se afla la al treilea meci consecutiv fara victorie, clasandu-se, dupa sase etape, abia pe pozitia a noua in Liga Nationala, cu 5 puncte. Lider ramane, in continuare, HCM, cu 12 puncte, fiind urmat de Stiinta Bacau, 10 puncte, UCM Resita si Dinamo, cu cate 9 puncte.

Scris de: {autor}Paul SERBAN {/autor}