16:54 28 03 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Dobrogea Sud, calificare în sferturile Cupei României HC Farul joacă duminică în Sala Sporturilor din Constanţa

05 Dec, 2015 00:00 1173 Marime text
Echipa de handbal masculin HC Farul joacă duminică, 6 decembrie, în Sala Sporturilor din Constanţa, unde întâlneşte LPS Piatra Neamţ, în etapa a 12-a (penultima din tur) a Diviziei A. Meciul se dispută de la ora 11.00. În clasament, HC Farul se află pe locul şapte, cu 18 puncte, în vreme ce formaţia nemţeană ocupă poziţia a 12-a, cu şase puncte.

O zi mai devreme, sâmbătă, de la ora 19.30, Sala Sporturilor găzduieşte o altă partidă oficială, Dunărea Călăraşi (locul 7, cu 24 de puncte) - Potaissa Turda (locul 6, cu 25 de puncte), contând pentru runda a 15-a a Ligii Naţionale.

Cealaltă echipă masculină de handbal a Constanţei din Divizia A, HC Dobrogea Sud (vicelidera seriei), evoluează în runda a 12-a în deplasare, cu echipa de pe locul trei, HC Buzău 2012. Cele două formaţii au acelaşi număr de puncte, 27, însă Dobrogea Sud (care a câştigat toate cele nouă meciuri jucate) are două meciuri în minus. Partida a fost programată duminică, de la ora 12.00.

Aseară, HC Dobrogea Sud a obţinut calificarea în sferturile de finală ale Cupei României, învingând la Constanţa, în optimi, o prim-divizionară, Potaissa Turda. Scorul partidei a fost 39-32 (26-13), oaspeţii menajându-şi însă câţiva jucători pentru meciul cu Dunărea Călăraşi. Marcatorii echipei HC Dobrogea Sud au fost: L. Toma - 7 goluri, Cutura - 6, Rakcevic - 6, Săulescu - 4, Angelovski - 3, Vujadinovic - 3, Bologa - 2, Todică - 2, Manoilă - 2, Buricea - 1, Munteanu - 1, Culea - 1, Bodnărescu - 1.