03:52 24 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

HC Dobrogea Sud Constanţa, victorie la pas cu CS Magnum Botoşani

04 Feb, 2021 15:32 3049 Marime text
  • Obiectiv îndeplinit pentru HC Dobrogea Sud Constanţa în cele două meciuri disputate la turneul de la Sfântu Gheorghe, primele din 2021.

Echipa masculină de handbal HC Dobrogea Sud Constanţa a câştigatambele meciuri disputate în Liga Naţională la turneul de de la Sfântu Gheorghe, astăzi, în etapa a 17-a a campionatului, „delfinii“ trecând lejer, scor 38-23 (21-12), de ultima clasată, CS Magnum Botoşani.

Obiectiv îndeplinit! Plecăm cu tolba plină de la turneul de la Sfântu Gheorghe, după ce am luat 3 puncte și cu Magnum Botoșani. Echipa noastră a câștigat “la pas” astăzi, scor 38-23. A fost un meci mult mai facil decât cel din prima zi, cu CSM Bacău, în care ne-am impus cu 29-22. Echilibrul s-a rupt după un sfert de oră. Apărarea a produs o mulțime de contraatacuri, iar atunci când adversarii au reușit să arunce la poartă Iancu a făcut minuni și a tăiat elanul botoșănenilor. Antrenorii Djordje Cirkovic și George Buricea au mizat pe jucătorii care au evoluat mai puțin în prima zi. Sabin Ignat a făcut un meci consistent apărare - atac, iar puștii de la academia clubului nostru, Ionuț Stănescu și Andrei Bruj, au jucat cu mult curaj după pauză, primul trecându-și în cont și două goluri de la linia de 9 metri. Evoluția scorului: 5-5 (min.8), 8-6 (min.10), 11-8 (min.15), 14-9 (min.20), 21-12 (pauză), 30-16 (min.45), se arată pe site-ul oficial al HCDS.

Au evoluat pentru HCDS: Iancu, Vasile - Chikovani - 6 goluri, Andrei - 6, Nistor - 5, Ignat - 4, Chiuffa - 5, Susanu - 4, Komogorov - 2, Nikolic - 2, Stănescu -  2, Șandru - 1, Simovic - 1,  Ilie, Bruj.

În 16 meciuri jucate până acum în acest sezon, formaţia constănţeană a înregistrat 13 victorii şi trei eşecuri, iar, cu 39 de puncte, se află pe locul doi în clasamentul intermediar.