20:34 19 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

„Șanse mari în lupta pentru locul patru“ HC Dobrogea Sud Constanța, victorie în meciul cu Dunărea Călărași (galerie foto)

12 Mar, 2020 20:08 2743 Marime text
Echipa masculină de handbal HC Dobrogea Sud Constanța a susținut în această seară meciul din etapa a 23-a a Ligii Naționale, întâlnind pe teren propriu Dunărea Călărași, într-o confruntare fără spectatori, din pricina crizei coronavirusului.

Victoria le-a aparținut gazdelor, scor 30-21, la pauză 13-13.

30-21 cu Dunărea Călărași, la primul meci cu sala goală la Constanța! Fanii ne-au urmărit live pe facebook și le-au transmis parcă energie băieților noștri, care au trecut repede peste dificultățile din finalul primei reprize. Partida s-a jucat fără spectatori, în urma deciziei luate la nivel național pentru a limita răspândirea coronavirusului. Ai noștri s-au mobilizat însă pentru victoria cu numărul 13, care ne menține cu șanse mari în lupta pentru locul 4. Paradele lui Ionuț Iancu ne-au dat aer în repriza secundă, iar Malinovic și-a luat în serios rolul de golgheter. Buricea a condus echipa din teren, în lipsa lui Șandru, și a avut un locotenent de nădeje în tânărul Ilie, care a pus umărul cu 5 goluri la victoria cadou de ziua sa. Gabi a făcut 21 de ani pe 11 martie!, se arată pe site-ul oficial al HCDS.

Evoluția scorului: 8-5 (minutul 15), 9-11 (minutul 22), 13-13 (pauză), 21-16 (minutul 45), 23-18 (minutul 50), 30-21 scor final.

Echipele:

HC Dobrogea Sud (antrenori, Djordje Cirkovic, Alexandru Buligan, Marko Isakovic): Iancu, Hendawy - Malinovic 7 goluri, Nistor 5, Ilie 5, Andrei 4, Chikovani 2, Nikolic 2, Buricea 2, Mocanu 2, Susanu 1, Simovic, Csog, Chiuffa.

Dunărea Călărași (Gabriel Armanu, Eremia Pîrîianu): Șelaru - Vartic 5 goluri, Radojkovic 4, Dospinescu 4, M.Bujor 3, G.Bujor 1, Soare 1, Zacaciurin 1, Broască 1, Dumitriu 1, Rusu, Sandu, Vujadinovic, Panait, Costea, Păunescu.

În clasament, echipa de pe litoral se află pe locul patru, cu 42 de puncte, având 13 victorii, trei egaluri și șapte înfrângeri în cele 23 de partide susținute până acum.

Sursa foto: ZIUA de Constanța