02:58 26 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

HC Dobrogea Sud Constanţa, victorie de palmares cu Orlen Wisla Plock

28 Sep, 2021 23:03 2459 Marime text
  • Învinsă în tur la 11 goluri, echipa de pe litoral s-a impus în propriul fief.

Echipa masculină de handbal HC Dobrogea Sud Constanţa a susţinut în această seară meciul retur din turul doi preliminar al competiţiei continentale European League, întâlnind pe teren propriu Orlen Wisla Plock, care se impusese în prima manşă la 11 goluri, scor 25-14.

„Delfinii“ au încercat imposibilul, au câştigat, dar nu la diferenţa care le trebuia, astfel că formaţia poloneză merge mai departe, în grupele întrecerii.

HCDS s-a impus la şase goluri, 26-20, după ce la pauză conducea cu 14-9, echipa de pe litoral rămânând doar cu satisfacţia unui succes de palmares.

Victorie frumoasă pentru echipa noastră, care părăsește cu fruntea sus competiția. După 14-9 la pauză, echipa noastră a sperat într-o minune, dar experiența vicecampioanei Poloniei și-a spus cuvântul, iar delfinii nu au mai putut remonta cele 11 goluri diferență din tur, se arată pe site-ul oficial al HCDS.

Au evoluat:

HC Dobrogea Sud (antrenori Djordje Cirkovic, George Buricea şi Ionuţ Stănescu): Vasile 11 intervenții, Preda – Stankovic 7 goluri (3x7m), Andrei 4, Nistor 3, Raso 3, Susanu 3, Buvinic 2, Nikolic 1, Caba 1, Ilie 1 (1), Stănescu 1(1), Vegar, Komogorov, Loghin;

Wisla Orlen Plock (antrenori, Xavi Sabate, Dawid Nilsson şi Marcin Wichary): Morawski 3 intervenții, Ahmetasevic 8 intervenții – Serdio 7 goluri, Lucin 4, Kosorotov 4, Daszek 3, Jurecic 2(2x7m), Dacko, Fernandez, Susnja, Terzic, Mihic, Mindegia.

Sursa foto: Facebook (HC Dobrogea Sud)