12:39 28 03 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

HC Dobrogea Sud Constanţa a câştigat pe terenul ultimei clasate în Liga Naţională

11 Nov, 2021 21:37 1884 Marime text
  • În ierarhie, formaţia constănţeană se află pe locul trei, cu 22 de puncte, după şapte victorii, un egal şi o înfrângere.

Echipa masculină de handbal HC Dobrogea Sud Constanţa a disputat în această seară mciul din etapa a noua a Ligii Naţionale, întâlnind în deplasare ultima clasată, fără niciun punct până în prezent, CSM Alexandria.

Partida s-a încheiat cu victoriei formaţiei de pe litoral, scor 26-24 (16-10).

HC Dobrogea Sud (antrenori, Djordje Cirkovic şi George Buricea): Vasile, Preda - Andrei 4 goluri, Vegar 4, Buvinic 3, Stankovic 3, Caba 5, Komogorov 2, Susanu 2, Nistor 2 (1), Stănescu 1, Ilie, Nikolic.

Meciul de la Alexandria a fost controlat de băieții noștri, care au ajuns la 7 victorii în 9 etape, în Liga Zimbrilor. După ce au încheiat prima repriză cu un avantaj de 6 goluri, 16-10, delfinii au mai slăbit ritmul, iar teleormănenii au profitat de fiecare șansă ivită pentru a se agăța de un rezultat cât mai bun. S-au apropiat chiar și la două goluri, 21-23, în minutul 50, și 23-25, în minutul 56, pe fondul mingilor irosite în atac de delfini. Care au găsit însă drumul spre gol la momentul potrivit. Buvinic l-a angajat la semicerc pe Susanu, care a scos un 7 metri. Stankovic a ratat în primă fază, dar tot el a recuperat și a dus scorul la 26-23. La ultima acțiune, Mocanu a stabilit scorul final, 24-26. De altfel, fostul nostru pivot a fost omul numărul 1 pentru CSM Alexandria, secondat de centrul angolez Diogo Hebo, ei „deranjându-l” cel mai tare pe Dani Vasile. În lipsa lui Raso, operat la genunchi, și a lui Chikovani, indisponibil după meciurile jucate cu naționala Georgiei, antrenorul Djordje Cirkovic a mizat la 9 metri pe Marin Vegar, mai mult decât în partidele precedente. Evoluția scorului: 3-6 (minutul 10), 5-9 (minutul 15), 8-14 (minutul 25), 13-20 (minutul 40), 21-25 (minutul 52), se arată pe site-ul oficial al HCDS.

În clasament, formaţia constănţeană se află pe locul trei, cu 22 de puncte, după şapte victorii, un egal şi o înfrângere. Pe podium sunt: 1. Dinamo - 27p, 2. Steaua - 24p, 3. HCDS - 22p.