11:24 19 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

HC Dobrogea Sud a învins şi CSA Steaua. Echipa de pe litoral se menţine în lupta pentru medalii

11 Apr, 2021 19:51 3143 Marime text
  • Echipa de pe litoral a realizat astăzi a 18-a victorie din 22 de meciuri jucate în acest sezon în campionat.

Echipa masculină de handbal HC Dobrogea Sud Constanţa a învins astăzi CSA Steaua Bucureşti, în ultimul meci susţinut la turneul de la Cluj-Napoca, în etapa a 24-a a Ligii Naţionale.

Formaţia de pe litoral s-a impus cu 26-22 (14-12) şi se menţine în lupta pentru medalii, aflându-se pe locul trei în clasament, cu şase etape înainte de finalul campionatului.

Succes clar pentru băieții noștri la Sepsi Arena. Am condus tot meciul contra Stelei și am luat cele 3 puncte care ne mențin în lupta pentru medalii în acest sezon. „Delfinii” s-au instalat la conducere încă din primul minut și, după 4-1 și 7-2, au păstrat inițiativa. A fost 14-12 la pauză, apoi jucătorii antrenați de Djordje Cirkovic și George Buricea s-au dus la +5, în minutul 33 (18-13). Steliștii s-au apropiat la două goluri, dar n-au reușit să pună în pericol victoria echipei noastre. S-a terminat 26-22 și bifăm astfel 18 victorii în 22 de meciuri disputate, se arată pe site-ul oficial al HCDS.

Au jucat:

HC Dobrogea Sud (antrenori, Djordje Cirkovic şi George Buricea): Iancu, Vasile - Komogorov 7 goluri, Ilie 5 (1x7m), Nistor 5 (1), Chikovani 4, Andrei 2, Susanu 2, Nikolic 1, Simovic, Buricea, Chiuffa, Ignat, Șandru.

Steaua (antrenor, Marius Stavrositu): Stănescu, Bucătaru - Georgescu 5, Mihalcea 4, Khairi 3 (1), Pop 2, Roșu 2, Burlacu 2, Vartic 2, Milosevic 1, Constantina 1, Johansson.

Al nouălea succes în ultimele 10 meciuri. Bravo, băieţi! Încă 6 etape rămase din campionat. Luptăm împreună până la final! Hai, Constanţa!, este mesajul de pe pagina de Facebook a clubului.

Sursa foto: Facebook (HC Dobrogea Sud)