11:28 28 03 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Halterofilii Ionuţ Morar şi Albert Mărgăritescu au cucerit Cupa României (galerie foto)

12 May, 2016 00:00 3879 Marime text

Halterofilii constănţeni Ionuţ Morar şi Albert Mărgăritescu, ambii de la CS Farul, au ocupat locul întâi în calificările pentru faza finală a Campionatului Naţional de juniori III, aceste performanţe aducându-le în palmares şi Cupa României. Întrecerile au avut loc, până ieri, la Oneşti. Ionuţ Morar este antrenat de Aurel Tătaru şi s-a impus la categoria 36 kg. Tătaru a mai avut în concurs trei sportivi care au urcat pe podium, Ercan Sali (locul 2 la categoria 40 kg), Darius Tătaru (locul 3 la categoria 50 kg) şi Robert Vlădean (locul 3 la categoria 56 kg), în vreme ce Marian Băjan Baltă a fost al cincilea la categoria 45 kg.

Câştigător la categoria +56 kg, Albert Mărgăritescu este pregătit la CS Farul de Angheluş Beşleagă. Alţi doi farişti antrenaţi de acesta, Vlăduţ Matei şi Cătălin Hagimihale, au încheiat concursul pe locul cinci, la categoria 28 kg, respectiv +56 kg. Elevii lui Beşleagă de la LPS „Nicolae Rotaru“ Constanţa au ocupat la Oneşti următoarele poziţii: categ. 50 kg - George Beşleagă - locul 4, Alexandru Roşu - locul 5, Sebastian Dumitrescu - locul 6; categ. 56 kg - Andrei Petcu - locul 7, Alexandru Petcu - locul 8; categ. +56 kg - Alexandru Bălan - locul 7.

La competiţie au evoluat şi reprezentanţi ai CSO Ovidiu. Ionuţ Tucă a fost al doilea la categoria +56 kg, iar Bianca Stanciu a ocupat acelaşi loc la categoria 44 kg. Vlad Cepreagă (categ. 56 kg) s-a clasat pe patru, iar Antonio Ardeleanu (categ. 45 kg) a încheiat concursul pe poziţia a cincea. De pregătirea sportivilor se ocupă Adrian Roşu şi Eduard Simineanu.