02:55 17 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Griezmann sau Cristiano Ronaldo? Franţa şi Portugalia îşi dispută duminică trofeul Campionatului European

09 Jul, 2016 00:00 1942 Marime text
Echipele naţionale de fotbal ale Franţei şi Portugaliei se întâlnesc duminică în finala Campionatului European din Franţa. Meciul se joacă pe Stade de France, de la ora 22.00, în direct la Pro TV şi Dolce Sport 1.

Franţa s-a calificat în finală după victoria din semifinale în faţa campioanei mondiale Germania (2-0, goluri Griezmann 45+2 - din penalty, 72), în vreme ce Portugalia a trecut cu acelaşi scor (Cr. Ronaldo 50, Nani 53) de surpriza Ţara Galilor.

Reprezentativa ţării gazdă a jucat în grupa A, pe care a încheiat-o pe prima poziţie, cu şapte puncte, având două victorii şi un egal: 2-1 (Giroud 57, Payet 89 / B. Stancu 65 - din penalty) cu România, 2-0 (Griezmann 90, Payet 90+6) cu Albania şi 0-0 cu Elveţia. Portugalia, în schimb, a trecut prin emoţii până s-a văzut calificată din grupa F. Cu numai trei puncte, după egalurile cu Islanda, 1-1 (Nani 31 / B. Bjarnason 50), cu Austria, 0-0, şi cu Ungaria, 3-3 (Nani 42, Cr. Ronaldo 50, 62 / Gera 19, Dzsudzsak 47, 55), Portugalia s-a clasat pe locul trei, dar punctajul i-a permis să facă parte din cele patru echipe calificate de pe această poziţie.

După grupe, Franţa a eliminat succesiv, până în semifinale, Irlanda de Nord (în optimi), scor 2-1 (Griezmann 58, 61 / Brady 2 - din penalty), şi frumoasa echipă a Islandei (în sferturi), cu 5-2 (Giroud 12, 59, Pogba 20, Payet 43, Griezmann 45 / Sigthorsson 56, B. Bjarnason 84). De cealaltă parte, Portugalia a avansat după ce a trecut în optimi de Croaţia (1-0 după prelungiri, gol Quaresma 117), iar în sferturi de Polonia (1-1, reuşite Renato Sanches 33 / Lewandowski 2, apoi 5-3 la penalty-uri).

Sursa foto: uefa.com