03:20 29 03 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Gala Campionilor Asociaţiei Judeţene de Lupte Constanţa Cei mai buni dintre cei buni pe 2019, recompensaţi (galerie foto)

18 Dec, 2019 00:00 3491 Marime text

Sportivii şi antrenorii de la cluburile din judeţul Constanţa care au obţinut rezultate notabile în 2019 au fost recompensaţi în cadrul Galei Campionilor, eveniment organizat la un hotel din staţiunea Mamaia de Asociaţia Judeţeană de Lupte Constanţa (preşedinte, Vasile Vicol; preşedinte de onoare, Gigi Pambuca).

„Din nou, marea familie a luptelor îşi premiază atât primii 10 sportivi ai judeţului Constanţa, copilaşii mei dragi, viaţa mea, motivul pentru care continui, cât şi meşterii care şlefuiesc aceste diamante. Mulţumesc sportivilor care îşi sacrifică tinereţea şi stau la lotul naţional ani de zile, dar care la sfârşitul anului îşi văd mereu recompensată munca, iar nouă ne aduc bucurie în suflet cu medaliile interne şi internaţionale câştigate. Mulţumesc tuturor pentru implicare; părinţi, sportivi, antrenori, oficialităţi, sponsori şi vă urez sănătate, pace, linişte sufletească, mintea limpede şi un sincer La Mulţi Ani!“, a fost mesajul lui Vasile Vicol.

Grație performanțelor deosebite înregistrate, atât pe plan național, cât și pe plan internațional, la marile competiții, luptătorilor Florin Tița și Răzvan Arnăut, de la CS Farul Constanța, ca și antrenorului lor, Gheorghe Grigore, li s-a acordat diploma de excelență.

În continuare, top 10 al sportivilor pe 2019 întocmit de AJL Constanţa a fost: 1. Cristina Roşioru (LPS „Nicolae Rotaru” Constanţa), 2. Alexandra Voiculescu (CS Poseidon Limanu 2 Mai), 3. Daniel Sandu (CSŞ Mangalia), 4. Iulian Popa (LPS „Nicolae Rotaru” Constanţa), 5. Alexandra Condruţ (LPS „Nicolae Rotaru” Constanţa), 6. Andrei Savu (LPS „Nicolae Rotaru” Constanţa), 7. Iulian Chelărescu (CS Farul Constanţa), 8. Amalia Rătunzeanu (LPS „Nicolae Rotaru” Constanţa), 9. Ştefan Popa (LPS „Nicolae Rotaru” Constanţa), 10. Constantin Păun (LPS „Nicolae Rotaru” Constanţa).

„În 2019, am avut evoluții foarte bune, chiar dacă nu am reușit să ating toate obiectivele pe care mi le-am fixat la începutul anului. Sper însă ca 2020 să-mi aducă toate rezultate dorite. În stagiunea viitoare, mi-am propus să cuceresc o medalie atât la Campionatul European, cât și la Campionatul Mondial“, a declarat Cristina Roșioru, care, acest an, a devenit campioană națională la cadeți, câștigătoare a Cupei României, campioană balcanică și s-a clasat locul cinci la Campionatul European. La cinci ani, Cristina a început să facă judo, îndrumată de tatăl său, care a practicat și el acest sport. Ușor-ușor, tânăra s-a îndreptat spre lupte, considerând că e o disciplină care i se potrivește mai mult.

„A fost cel mai bun an al meu de până acum, reușind să ies campioană. Am participat la trei competiții naționale, iar, pe lângă aur, am mai cucerit un argint și un bronz. Pentru 2020, mi-am propus să-mi depășesc performanțele din acest an și să ies de cât mai multe ori campioană“, a precizat și Alexandra Voiculescu, cea care, la Campionatul European Under-15, a obținut medalia de bronz.

Toți laureații au primit diplome, cupe și cadouri.

Pe podiumul antrenorilor în 2019 au urcat Ioan Giuglea (LPS „Nicolae Rotaru“) - locul 1, Cornelius Trucmel (CS Poseidon Limanu 2 Mai) şi Valentin Dobrin (LPS „Nicolae Rotaru“) - locul 2, Marian Oancea (CSS Mangalia) - locul 3.

Totodară, fostului mare luptător constănţean Ender Memet i-a fost acordată o diplomă de excelenţă.

Sursa foto: Facebook (Vasile Vicol)

Citeşte şi:

În 2019, luptătorii constănţeni au cucerit peste 100 de medalii. Care au fost cele mai de succes cluburi