22:49 19 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Forfait pentru Farul, in Ghencea

18 Dec, 2007 00:00 920 Marime text

Ion Marin: "Invincibilitatea mea in fata Stelei nu a mai continuat, nu am reusit sa mai fiu "nasul" Stelei, cum am fost atatia ani"

Farul nu a reusit sa respecte istoria ultimilor ani in care Ion Marin nu a fost invins ca antrenor de Steaua si a cedat la scor de forfait, 3-0, in fata formatiei antrenate de Marius Lacatus. Steaua a deschis scorul in minutul 17 cand, dupa o centrare de pe stanga a lui Ovidiu Petre, Dorel Zaharia a marcat cu capul de la 11 metri, peste portarul George Curca, surprins prea avansat. Nicolae Dica a ridicat scorul la 2-0, in minutul 78. Neaga a scapat singur spre poarta, in pozitie centrala, Curca a iesit din careu si a plonjat la picioarele sale, insa nu a reusit sa-l deposedeze, iar mingea a ajuns in stanga, la Dica. Atacantul stelist, care il mai avea in fata doar pe Maxim, a marcat cu un sut la coltul scurt, pe langa fundasul constantean. In minutul 84, scorul a devenit 3-0, in urma unui autogol al lui Schiopu. Zaharia a reluat cu calcaiul spre poarta goala un balon pasat de pe partea dreapta de Dica, iar Schiopu, incercand sa respinga, a trimis mingea in plasa proprie. Eric Bicfalvi a trecut pe langa golul de 4-0 in minutul 90, la scurt timp dupa ce a intrat in teren, un sut al sau de la 20 de metri lovind bara din dreapta lui Curca. Jucatorii Farului nu s-au remarcat pe parcursul meciului, singurele zvacniri petrecandu-se in prima parte a meciului prin sutul lui Gerlem si executiile din lovitura libera ale lui Maxim. Antrenorul echipei Farul, Ion Marin, a declarat ca ii pare rau ca nu a reusit sa ramana invincibil in fata Stelei si, dupa meciul de duminica, obiectivul Farului fiind in continuare ramanerea in prima liga. "Obiectivul nostru ramane salvarea de la retrogradare. Invincibilitatea mea in fata Stelei nu a mai continuat, nu am reusit sa mai fiu Stelei, cum am fost atatia ani", a spus Ion Marin, la finalul intalnirii. Tehnicianul formatiei constantene a precizat ca in meciul cu Steaua diferenta a fost facuta de executiile "deosebite" ale jucatorilor din Ghencea. "Steaua a meritat victoria. De ce ne-a fost frica n-am scapat. Steaua are un atac deosebit si doi inchizatori foarte buni, Lovin si Ovidiu Petre. Diferenta s-a facut la mijlocul terenului si in atac, prin executii deosebite Steaua a transat meciul", a punctat Ion Marin. Cel mai contestat om inainte de aceasta partida, atacatul Farului, Mihai Gurita a declarat dupa meci ca formatia antrenata de Marius Lacatus este cu mult schimbata fata de cum era in vara. "Azi Steaua a jucat mult mai bine si pe fondul unui joc mai slab al nostru, dar oricum cam scartaie fata de ce am lasat eu", a spus Gurita, care s-a pregatit cu Steaua inainte de inceperea acestui sezon, fiind imprumutat apoi la Gloria Buzau si ulterior transferat la Farul. Mihai Gurita a facut referire si la declaratia lui Valeriu Argaseala, care l-a ironizat pentru evolutia stearsa din partida de duminica spunand: "A jucat Gurita? Nu l-am vazut". "Este problema dumnealui, poate e rautacios, eu am fost mobilizat, dar n-am avut reusite", a replicat fotbalistul.

Scris de: {autor}Paul SERBAN{/autor}