17:59 29 03 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Final de aventură în Youth League pentru FC Viitorul

21 Feb, 2017 20:09 1154 Marime text
Campioana României U19, FC Viitorul, a susţinut, astăzi, partida din optimile de finală Youth League.

Jucătorii antrenaţi de Nicolae Roşca au evoluat pe terenul formației portugheze FC Porto.

Gazdele au avut prima ocazie a partidei în min.16, când B. Costa a șutat din careu și Tordai a reținut. Ultima acțiune a primei părți a aparținut Viitorului. La nouă minute de la reluare FC Porto a reușit deschiderea scorului prin Ayoub Abou. După ce portarul D. Costa a reținut lovitura liberă executată de Coman (min.60), gazdele au reușit desprinderea în min.68 prin Rui Pedro, care a punctat cu capul peste Tordai, 2-0.

În min.75 centralul scoțian Kevin Clancy a refuzat constănțenilor un penalty. Dumitrescu (min.80) și Coman (min.83) au încercat apoi vigilența lui D. Costa, dar goalkeeper-ul gazdelor a intervenit de fiecare dată foarte bine. Ultimul gol al al partidei l-a înscris noul intrat Madi Queda, în ultimul minut, cu un șut plasat de la marginea careului, 3-0.

În urma acestui rezultat FC Porto s-a calificat în sferturile de finală ale Youth League.

Sursa foto: academiahagi.tv