16:29 23 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

FC Viitorul, victorie în meciul amical cu vicecampioana Poloniei, Jagiellonia

30 Jun, 2018 17:05 1492 Marime text
FC Viitorul a întâlnit sâmbătă dimineață, în a cincea partidă de verificare de la reluarea pregătirilor, vicecampioana Poloniei, Jagiellonia. Meciul, disputat în localitatea Warka, aflată la aproximativ 60km de capitala Varșovia, s-a încheiat cu victoria formației constănțene, scor 2-1 (0-1). Polonezii au deschis scorul în min.11, prin Runje, în urma unui corner, dar Viitorul a întoars rezultatul de pe tabelă în repriza secundă. Mai întâi, căpitanul Ianis Hagi a egalat în min. 59 cu un şut plasat la colțul lung, pentru ca, în min. 67, Drăguş să înscrie golul victoriei după ce a reluat din câțiva metri mingea respinsă în față de portar la şutul lui Mățan.

Au evoluat echipele:

FC Viitorul (manager tehnic Gheorghe Hagi): Cojocaru (64 Buzbuchi) - Lima (46 Băluță), Țîru (70 Leca), Hodorogea (70 Hodorogea), De Nooijer - Mladen (64 Boboc), Achim (46 Mățan) - Cicâldău (70 Houri), Vînă (83 Stoica), I. Hagi (83 Pitu) - Drăguş (83 Chera).

Jagiellonia (antrenor Ireneusz Mamrot): Kelemen - Burliga, Runje, Mitrovic, Guilherme - Romanchuk, Grzyb - Novikovas, Lazarevic, Pospisil - Sheridan. Au repriza secundă au intrat: Sandomierski, Wojcicki, Gutieri, Bodvar, Wlazlo, Bezjak, Frankowski, Adamec, Lapinski, Machaj, Klimala, Mystkowski, Klemenz.

Programul jocurilor de verificare:
 - 20 iunie: FC Viitorul - Zimbru Chișinău 5-0 (Stoica 38, Florescu 51, Lyes 57, Chera 78, Pitu 90+3)
 - 24 iunie: FC Viitorul - Daleszyce Spartacus 7-0 (Cicâldău 23, Vînă 30, Ciobanu 55, Florescu 58, Iacob 67, Țîră 80 și 83)
 - 27 iunie: FC Viitorul - Znicz Pruszków  2-0 (Tîră 12, Cicâldău 82)
- 27 iunie: FC Viitorul - Zaglebie Sosnowiec  0-4
- 30 iunie: FC Viitorul - Jagiellonia 2-1( I. Hagi 54, Drăguş 67)
- 30 iunie: FC Viitorul - Podbeskidzie Bielsko (Kielce - Prosta Stadium, ora 17.30)
- 04 iulie: FC Viitorul - Legia Varșovia (Varsovia Stadion, ora 20.15)
- 05 iulie: FC Viitorul - Radomiak Radom (la Warka, ora 19.00).

Sursă foto și text: FC Viitorul