04:28 19 03 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

FC Viitorul şi Dinamo se înfruntă sâmbătă în Supercupa României

10 Jun, 2017 00:00 2206 Marime text
Supercupa României la categoria de vârstă Under-19, între formaţiile FC Viitorul şi Dinamo Bucureşti, este programată sâmbătă, 10 iunie, de la ora 13.00.

Partida se va disputa pe stadionul Concordia din Chiajna şi va opune câştigătoarea Cupei României U-19 (FC Viitorul) şi câştigătoarea Ligii Elitelor U-19 (Dinamo). Pregătiţi de Nicolae Roşca, jucătorii constănţeni au obţinut calificarea după ce au dispus în finala Cupei României de UTA Bătrâna Doamnă (6-4 după 11 metri, 1-1 la finalul timpului regulamentar). Dinamo a obţinut dreptul să dispute Supercupa după ce a câştigat finala Ligii Elitelor contra formaţiei FC Viitorul (4-3 după 11 metri, 0-0 la finalul timpului regulamentar).

Joacă pentru calificarea la turneul final

Tot sâmbătă vor debuta, în capitală, întrecerile turneului semifinal al juniorilor C (născuţi după 1 ianuarie 2002). După ce a câştigat la pas campionatul judeţului Constanţa şi a defilat în turneul zonal de la Ovidiu, FC Viitorul U-15 va încerca să pătrundă în finala Campionatului Naţional. Adversarele formaţiei pregătite de Ionuţ Mihu vor fi Dinamo Bucureşti, Regal Sport Bucureşti şi LPS Piatra Neamţ

Lotul formaţiei FC Viitorul, care participă la turneul semifinal de la Bucureşti, este următorul: Sabin Stănciulescu, Ionuţ Stănescu - portari; Iulian Bileca, Daniel Bîrzu, Robert Florescu, Constantin Grameni, Darius Grosu, Ștefan Marin, Louis Munteanu, Eduard Pena, Alexi Pitu, Radu Pocol, Victor Trucă, Sasha Agiveli, Ștefan Bodişteanu, Gabriel Dănuleasa, Bogdan Lazăr, Remus Mihai - jucători de câmp. Antrenor: Ionuţ Mihu. Director coordonator: Mihai Stere.

Componenţa celor două grupe ale turneelor semifinale: 1 (Bucureşti) - LPS Piatra Neamţ, Dinamo Bucureşti, Regal Sport Bucureşti, FC Viitorul; 2 (Braşov): LPS Banatul Timişoara, ASF Kiss Baia Mare, Dinamyk Craiova, ACS Tâmpa Braşov.

ora 10.00: Dinamo Bucureşti - FC Viitorul
ora 11.30: Regal Sport Bucureşti - LPS Piatra Neamţ.
Câştigătoarele celor două turnee semifinale se vor califica în finala Campionatului Naţional de juniori C, programată pe 17 iunie.

Sursa foto: fcviitorul.ro