19:35 19 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

FC Viitorul şi ACS Performer, calificate în sferturile Cupei României (galerie foto)

06 Jun, 2016 00:00 4234 Marime text

Echipele constănţene FC Viitorul şi ACS Performer s-au calificat, sâmbătă, în sferturile de finală ale Cupei României Under-17, după victorii în deplasare. FC Viitorul (antrenor, Nicolae Roşca) a învins UTA Bătrâna Doamnă cu 2-1, în vreme ce Performer (antrenor, Viorel Farcaş) a trecut la penalty-uri de LPS Bihor. După 1-1 la finele timpului regulamentar de joc, constănţenii au avut câştig de cauză cu 5-3 după loviturile de departajare.

Pentru FC Viitorul au marcat Raul Vidrăsan (24) şi Denis Drăguş (64), pentru gazde punctând Răzvan Turcanu (44). Echipa constănţeană a evoluat în alcătuirea: Gurău - Sabangeanu, Suflaru, Vidrăsan, Acasandrei - Oană (41 Mihalache), Itu (62 Tudor), M. Ene - Drăguş, Halep (50 R. Gheorghe), Tucaliuc.

Golul lui Performer i-a aparţinut lui Apostolache (26), gazdele egalând pe final, în minutul 74. La penalty-uri pentru echipa constănţeană au înscris Codescu, Zanfir, Robu şi Dumitraşcu, iar portarul Micu şi-a adus şi el aportul la succes prin două lovituri apărate (prima şi a treia). Au evoluat pentru ACS Performer: G. Micu - Robu, Ştefancu, Gânţu, Terziu - M. Zanfir, R. Farcaş, Apostolache, Dumitraşcu - Codescu, G. Marian. Au mai jucat Lefter şi Neghiniţă. „Am dominat total. Gazdele au înscris din singura ocazie pe care au avut-o. Trebuia să câştigăm încă din timpul regulamentar, la diferenţă de patru - cinci goluri“, a declarat Viorel Farcaş.

Sferturile se joacă miercuri, 8 iunie, FC Viitorul întâlnind Ardealul Cluj, iar ACS Performer U Cluj. Echipa gazdă se va stabili prin tragere la sorţi, astăzi, de la ora 10.00. Celelalte două partide din sferturi sunt Pandurii Tg. Jiu - ACS Poli Timişoara şi CSU Craiova - FC Braşov.

Sursa foto: Facebook (Academia Hagi şi Viorel Farcaş)