13:52 25 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Performanță istorică! FC Viitorul este campioana României la fotbal (galerie foto + video)

13 May, 2017 19:35 6833 Marime text
FC Viitorul se află la 90 de minute de o performanţă istorică, obţinerea titlului în Liga 1! Echipa lui Hagi poate deveni noua campioană a României în această seară la capătul meciului cu CFR Cluj, de la Ovidiu.

Toate cele trei partide din ultima etapă (a zecea) a turneului play-off se joacă sâmbătă, de la ora 20.00: FC Viitorul - CFR Cluj, Dinamo - Astra Giurgiu şi FCSB - CSU Craiova. Înaintea acestor meciuri, clasamentul se prezintă astfel: 1. FCSB - 41p, 2. FC Viitorul - 41p, 3. Dinamo - 39p, 4. CFR Cluj - 33p, 5. CSU Craiova - 31p, 6. Astra Giurgiu - 26p. Cu o victorie, FC Viitorul devine campioană, indiferent de ce rezultate se vor înregistra în celelalte meciuri.

„Jucăm cu titlul pe masă, sunt trei puncte foarte importante. S-a creat o presiune enormă în afara terenului, din vorbe şi speculaţii. Să vedem dacă avem capacitatea să trecem peste ea. Vom avea un meci dificil, CFR e o echipă bună, care joacă bine în deplasare. La noi, proiectul promovării de jucători va continua. Putem termina pe locul întâi, dar şi pe trei, care e şi el bun, ne asigură evoluţia în Europa. Dacă luăm titlul, nu e o minune, ci o chestie logică ce va veni. Am cuceri titlul pe merit. Sunt mândru şi fericit că voi reprezenta iar România în întrecerile europene. Am crescut mari şi suntem puternici. Nu eram destinaţi să ieşim campioni, dar, dacă va fi aşa, va fi extraordinar. Noi nu suntem favoriţi în faţa istoriei Stelei ori a lui Dinamo“, a declarat Gică Hagi, managerul tehnic al FC Viitorul cu o zi înaintea meciului.

UPDATE: ora 22.20

Unii spectatori au huiduit când s-a anunțat că la festivitatea de premiere este prezent și primarul Decebal  Făgădau, care a înmânat trofeul de campioană jucătorilor FC Viitorul. Atmosfera e de vis: artificii, confetti, muzică, șampanie. Jucatorii cântă: Campionii, campionii, ole, ole, ole! Fotbaliștii mută în curtea stadionului pentru a sărbători alaturi de suporteri

UPDATE: ora 22.15

A inceput festivitatea de premiere. Jucatorii sunt strigați pe rand și primesc medaliile și tricourile de campioni.

UPDATE: ora 22.10

Se fac pregătiri pentru festivitatea de premiere. Încă sunt spectatori pe gazon.

UPDATE. ora 22.00

Spectatorii sunt invitați să meargă în tribune pentru a putea începe festivitatea de premiere. Hagi face turul stadionului.

UPDATE: ora 21.54

Meciul s-a încheiat. Viitorul câștigă cu 1-0 și este campioană.
Explozie de bucurie pe gazon. Au pătruns și spectatorii. Jucătorii cântă și dansează alături de fani.

UPDATE. ora 21.52

De la margine se arata 3 minute de prelungire. Spectatorii scandează : Hagi, Hagi!

UPDATE: În tribune, spectatorii s-au ridicat în picioare și scandează: Luptăm, luptăm luptăm și câștigăm! S-a intrat în minutul 90!

UPDATE: ora 21.37

Portarul Râmniceanu a avut o nouă intervenîie inspirată în fața atacanților CFR-ului

UPDATE: ora 21.35

În minutul 72, Hagi i-a reproșat nervos lui Deac de la CFR că a dat cu mingea de pământ. Faza s-a petrecut în apropierea băncii Viitorului

UPDATE: ora 21.30

În minutul 69, o nouă schimbare la CFR, Dan Roman în locul lui Sârbu

UPDATE: ora 21.28

În minutul 66, la CFR Cluj iese Păun și intra Liviu Antal

UPDATE. ora 21.25
În minutul 60, Hagi face a treia schimbare, Rădoi în locul lui Mladen. Minutul 63, penalty pentru Viitorul. Este faultat Coman în careu. Gabi Iancu execută și înscrie! 1-0 pentru Viitorul. La acest scor, FC Viitorul este campioană!

UPDATE: ora 21.14

Viitorul forțează golul, a început repriza secunda mult mai periculoasă

UPDATE: ora 21.10

Minutul 50: situații mari de gol în careul CFR-ului, mingea este respinsă de pe linia porții, iar Boli rateaza din 2 metri incredibil. În minutul 52, a doua schimbare la FC Viitorul - Iancu îin locul lui Roşu

UPDATE: ora 21.02

A început repriza a doua. Hagi a făcut o schimbare de la pauză, Florinel Coman în locul lui Morar.

UPDATE. ora 20.58

În acest moment, după scorurile înregistrate la pauză, FC Viitorul - CFR 0-0, FCSB - CSU Craiova 3-0 și Dinamo - Astra 1-1, clasamentul se prezinta astfel: 1. FCSB - 44p, 2. Viitorul - 42p, 3. Dinamo - 40p.

UPDATE. ora 20.50

S-a incheiat prima repriza: FC Viitorul - CFR Cluj 0-0

UPDATE. ora 20.46

FCSB conduce cu 3-0 în meciul cu CSU Craiova.

UPDATE: 20.45

În minutul 43, portarul gazdelor, Râmniceanu, intervine la șutul lui Omrani din careu. Anterior, Râmniceanu se opusese și la ocazia lui Sârbu.

UPDATE: ora 20.43

Dinamo reuşeşte să marcheze în meciul cu Astra Giurgiu. Scorul este 1-1.

UPDATE: ora 20.38

În minutul 32, CFR are o bună ocazie, Nouvier trage periculos prin fața porții

UPDATE: ora 20.35

Astra Giurgiu reuşeşte să marcheze în meciul cu Dinamo Bucureşti.

UPDATE. ora 20.30

În minutul 25, Aurelian Chițu, de la FC Viitorul, cere penalty, dar arbitrul nu acordă nimic.

UPDATE. ora 20.27

În minutul 23, Vlăduț Morar, de la FC Viitorul, a bătut peste poartă o lovitură liberă din apropierea careului.

UPDATE: ora 20.25

Portarul FC Viitorul a intervenit bine la o lovitură liberă executată de Ciprian Deac din preajma careului, în minutul 20

UPDATE. ORA 20.23

FCSB s-a distanțat la trei puncte de FC Viitorul după golul marcat de Denis Alibec în meciul cu CSU Craiova.

UPDATE. ora 20.22

În minutul 16, Casap, de la FC Viitorul, trage din afara careului, reține portarul.

UPDATE: ora 20.10

În minutul 6, CFR are o ocazie importantă, prin Omrani, care trage în portar din careu.

UPDATE: ora 20.02

Meciul a început, lovitura de start a avut-o FC Viitorul.

UPDATE: ora 19.50

Trofeul de campioană a fost așezat la marginea terenului, pe unde ies echipele. FC Viitorul va juca în această seară cu trofeul pe masă.