09:23 25 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

FC Viitorul învinsă de vicecampioana Rusiei într-un meci amical (video)

05 Jul, 2017 21:50 1514 Marime text
FC Viitorul a susținut, miercuri după-amiază, al cincilea meci de verificare din cadrul stagiului de pregătire din Slovenia. Jucătorii pregătiți de Gheorghe Hagi au întâlnit vicecampioana Rusiei, CSKA Moscova, care, asemenea constănțenilor, se pregătește de turul 3 preliminar al Ligii Campionilor. Partida s-a disputat la Wildon (Austria) și s-a încheiat cu victoria ruşilor, scor 4-2 (1-1).

După o primă ocazie consemnată în dreptul lui Țucudean (min.3, cap peste poartă), campionii au deschis scorul în min.13 prin Aurelian Chițu, care a înscris cu capul după o centrare perfectă venită de la Ganea. Scorul pauzei avea să fie egal pentru că Vitinho a punctat în min.43 cu un șut la colțul lung. După reluare Viitorul a revenit la timona partidei și a înscris prin Ionuț Vînă (min.56), acesta surprinzându-l pe goalkeeper-ul Pomazun cu o lovitură liberă execută din unghi închis. CSKA a avut însă un final de excepție și a punctat de trei ori în decurs de doar două minute prin Bibras Natkho (min.79), Aleksandr Golovin (min.80) și Vitinho (min.81). Rezultat final: FC Viitorul - CSKA Moscova 2-4.

Au evoluat echipele:

FC Viitorul (manager tehnic Gheorghe Hagi): Buzbuchi (46 Tordai) - Boli (76 Ghiță), Țîru (62 Hodorogea), M. Constantin (46 Benzar), Ganea (62 Rădoi) - D. Lopez (72 Dumitraș), Nedelcu (46 Mladen), Casap (46 Dumitrescu; 72 Purece) - Chițu (46 Vînă), Țucudean (62 Morar), Herea (46 Cicâldău; 76 Mățan).

CSKA Moscova (antrenor Viktor Goncharenko): Pomazun - V. Berezutskiy, Vasin, A. Berezutskiy - Fernandes, Natkho, Vernblum, Golovin, Schennikov - Vitinho, Chalov. Au mai jucat: Ovcinnikovs - Makarov, Milanov, Kuchaev, Chernov, Gorduschenko, Nababkin, Zhamaletdinov, Hosonov, Aaron, Kyrnats, Dzagoev.

Joi, de la ora 11.00 (ora României 12.00), FC Viitorul va susține ultimul meci de verificare al acestei veri, contra formației sârbe de ligă secundă, Dinamo Vranje.

Meciuri disputate de FC Viitorul în această vară:

Cantonamentul din Turcia:
17 iunie: FC Viitorul - Inter Baku 1-2 (Țucudean)
20 iunie: FC Viitorul - FK Zira 2-1 (Stoica, Morar)

Cantonamentul din Slovenia:
26 iunie: FC Viitorul - NK Celje 3-2 (Cicâldău 2, Stoica)
29 iunie (dimineață): FC Viitorul - Selecționata jucătorilor sloveni liberi de contract 6-0 (D. Lopez 2, Cicâldău 2, Morar, Roşu-pen.)
29 iunie (după-amiază): FC Viitorul - NK Aluminij 2-2 (Țucudean 2)
2 iulie: FC Viitorul - FK Krasnodar 1-3 (Herea)
5 iulie: FC Viitorul - CSKA Moscova 2-4 (Chițu, Vînă)