17:39 19 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

FC Viitorul II, primul pas către promovarea în Liga a III-a

22 Jun, 2015 00:00 1669 Marime text
Campioana Ligii a IV-a de fotbal a judeţului Constanţa, FC Viitorul II, a luat o opțiune importantă spre promovarea în Liga a III-a. Jucătorii antrenați de Cristian Cămui au susținut, pe teren propriu, sâmbătă, prima manșă a barajului de promovare în Liga a III-a, în compania formației tulcene Granitul Babadag.

Partida s-a încheiat cu victoria constănțenilor, scor 2-0 (0-0), golurile fiind înscrise de Alexandru Cicâldău (63) și Dragoș Nedelcu (85). Au evoluat pentru FC Viitorul II: Tordai - Toriște, Hodorogea, Puțanu, Perju - Cicâldău, Nedelcu, Vînă - Tudoran (77 Neniță), Coman (84 C. Ene), Stoica (67 Cruceru). Returul este programat sâmbătă, 27 iunie, la Babadag, de la ora 17.30. „Mă aşteptam la un meci destul de greu, având în vedere că adversarii noştri au experienţă şi maturitate, iar unii dintre ei au jucat în Liga 1 sau a 2-a. Speram la mai mult entuziasm din partea elevilor mei. Am dominat meciul şi nu s-a pus problema învingătoarei. Nu cred că Granitul şi-a creat vreo ocazie mai clară de gol. Sunt nemulţumit, poate, de rezultat. M-aş fi aşteptat la un scor mai mare, astfel încât promovarea să fie jucată încă din acest meci. Tulcenii pot întoarce rezultatul în retur, dar noi nu mergem să facem ce au făcut ei după pauză, când au stat numai pe jos. Mergem să jucăm şi să înscriem. Dacă vom marca, le va fi greu să ne dea apoi patru goluri“, a declarat Cristian Cămui. „A fost un meci la discreţia Viitorului II, o echipă bine pregătită, cu jucători valoroşi, care au debutat şi în Liga 1. N-am putut rezista, eram conştienţi că vom duce fizic meciul maximum 60 - 70 de minute. În plus, am avut câţiva jucători lipsă şi s-a cunoscut. S-a văzut valoarea individuală a unor jucători, precum Vînă. Va fi foarte greu să obţinem promovarea, dar încercăm“, a arătat şi principalul Granitului, Mihai Guliu.