18:44 18 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

FC Viitorul - eliminată ACS Performer Constanţa s-a calificat în semifinalele Cupei României

09 Jun, 2016 00:00 4483 Marime text

Echipa de fotbal ACS Performer Constanţa s-a calificat în semifinalele Cupei României Under-17, după ce a învins, ieri, pe terenul SNC din Constanţa, U Cluj, cu scorul de 5-1 (1-0). Golurile gazdelor au fost marcate de Gânţu (28), Dumitraşcu (52, 65), Codescu (70) şi Zamfir (78), în vreme ce clujenii au punctat în minutul 75, la 4-0 pentru Performer. Antrenorul ACS Performer, Viorel Farcaş, a utilizat echipa: G. Micu - Lefter, Gânţu, Ştefancu, Terziu - Zamfir, Robu, Apostolache, G. Marian - Codescu, Dumitraşcu. Au mai jucat Caragea, Carabuz, Şola şi Roman.

Echipa constănţeană va întâlni în penultimul act, sâmbătă, formaţia Ardealul Cluj, care a eliminat FC Viitorul, după o victorie cu 3-0 (Ilie 38, Porumb 40, Cordea 47), în sferturi, la Târlungeni. FC Viitorul (antrenor, Nicolae Roşca) a mizat pe: Gurău (72 Agachi) - Sabangeanu, Băluţă, Vidrăsan (66 Gherghiceanu), Acasandrei - M. Ene, Itu (41 R. Gheorghe), Drăguş - Mihalache (60 Tudor), Halep (41 Suflaru), Tucaliuc.

ACS Performer i-a propus Ardealului ca meciul din semifinale să se joace la Constanţa, Performer urmând să suporte în acest sens cheltuielile de cazare şi masă ale formaţiei din Cluj.