00:29 17 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

FC Viitorul a cedat în al doilea amical cu Universitatea Craiova (galerie foto)

06 Jun, 2020 16:45 2978 Marime text

• FC Viitorul și Universitatea Craiova s-au confruntat astăzi de două ori în Bănie

A doua partidă amicală de astăzi, din Bănie, dintre FC Viitorul și Universitate Craiova, i-a revenit echipei gazdă cu 2-1 (1-1), după ce, în prima confuntare, formația de pe litoral se impusese cu 3-0.

Golurile din meciul doi au fost marcate de Bărbuț (38, 81), respectiv Rivaldinho (6).

Au evoluat:

Universitatea Craiova (antrenor, Cristiano Bergodi): Pigliacelli - Mitran, Bălașa, Acka, Vătăjelu - Mateiu, Cicâldău, Nistor - Bărbuț, Ivan, Baiaram. Au mai evoluat: Popescu, Gardoș, Vlădoiu, Ivanov, A. Popescu, Nițu, Danciu.

FC Viitorul Constanța (manager ethnic, Gheorghe Hagi): Căbuz - Boboc, Mladen, Ghiță, Cr. Ganea - Ciobanu, Artean, Casap - Iancu, Rivaldinho, Pitu. Au mai evoluat: Buzbuchi - Georgescu, Andronache, Buta, Dănuleasa, Grosu, Popescu, Grameni, Chițu, Bodișteanu.

După o pauză de mai bine de 3 luni, cauzată de pandemia de Covid -19, formația noastră a disputat astăzi două meciuri de pregătire în deplasare cu Universitatea Craiova. Au fost două partide necesare înaintea reluării Ligii 1, în care tehnicienii Viitorului au putut oferi minute de joc fiecărui component al lotului.

În primul joc, FC Viitorul s-a impus cu un convingător 3-0 după un meci dominat autoritar, chiar dacă pentru echipa noastră au jucat și zece jucători născuți după 1 ianuarie 2002 (!!!): Louis Munteanu (18 ani), Alexi Pitu (18 ani), Alexandru Georgescu (19 ani), Luca Andronache (17 ani), Gabriel Buta (18 ani), Gabriel Dănuleasa, Darius Grosu (18 ani), Nicolas Popescu (17 ani), Constantin Grameni (18 ani), Ștefan Bodișteanu (17 ani).

În al doilea meci al zilei, Craiova s-a impus cu 2-1 (1-1). Rivaldinho a deschis scorul în min. 6, după o pasă excelentă a lui Iancu, dar Bărbuț a întors rezultatul de pe tabelă după golurile din min. 38 și 80, se arată pe site-ul oficial al FC Viitorul.

Sursa foto: Facebook (FC Viitorul)