10:59 16 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

FC Farul Constanța susține sâmbătă al patrulea amical al verii

15 Aug, 2020 00:00 3279 Marime text
  • În primul meci, „marinarii“ au cedat cu 0-6 în fața Naționalei de tineret a României.
  • A urmat confruntarea cu FC Universitatea Craiova 1948, pierdută și ea, scor 0-2.
  • Următoarea dispută a fost o victorie, 7-1 la Constanța cu Gloria Albești.

FC Farul Constanța are programat sâmbătă, 15 august, al patrulea meci amical al perioadei de pregătire precompetițională, întâlnind la Călărași, de la ora 11.00, echipa gazdă, Dunărea.

Întâlnirea va fi găzduită de stadionul „Ion Comșa“, unde călărășenii dispută partidele oficiale de pe teren propriu în Liga a 2-a. În celelalte trei dispute de verificare, „marinarii“ au înregistrat o victorie și două înfrângeri. Primul meci a fost, pe 6 august, la Mogoșoaia, cu echipa națională de tineret a României, pentru care a debutat ca selecționer Adrian Mutu. Aflați la prima confruntare după lunga pauză cauzată de pandemia de coronavirus, jucătorii de pe litoral au cedat cu 0-6 (0-2), golurile fiind marcate de A. Chindriș (32), V. Costache (42), Ganea (49, 73) și G. Cîmpanu (83, 90). Echipa constănțeană (antrenor, Ianis Zicu) a fost: Eșanu (46 A. Udeanu) - M. Leca (46 Șt. Cană), V. Lică, I. Ursu (62 M. Chindriș), D. Panait (75 I. Coman) - Vl. Șerbănescu (46 A. Pirciu), M. Antoche (cpt.), A. Cruceru, I. Stoica (75 D. Hordouan) - R. Grecu (62 Cărăruș) - A. Banyoi (62 C. Gherghiceanu).

Ion Cărăruș a ratat un penalty

La două zile după acest amical, „marinarii“ au întâlnit la București FC Universitatea Craiova 1948, formație patronată de Adrian Mititelu, nou promovată în Liga a 2-a. Echipa din Bănie s-a impus cu 2-0 (1-0), în prima repriză, în minutul 45, Farul ratând însă un penalty, prin Ion Cărăruș. Golurile au fost marcate de Bălan (30, 50). Farul a jucat cu: Udeanu (46 Eșanu) - Leca (77 Rus), Cană, Ursu (77 Stroescu), I. Coman - Chindriș, Cărăruș (77 Ciolacu), Greu - Pirciu (46 Pelivan, 68 Șerbănescu), Gherghiceanu (62 Banyoi), Hordouan.

Scor mare cu Gloria Albești

A treia confruntare de verificare a fost la Constanța, pe stadionul „Gheorghe Hagi“, pe 12 august, contra Gloriei Albești, formație nou promovată în Liga a 3-a. FC Farul s-a impus la scor, 7-1 (3-0), în urma reușitelor lui M. Chindriș (16), Gherghiceanu (29), Cruceru (42 – din penalty), Greu (56), Bîrsănel (67 - autogol), Leca (69) și Banyoi (85), respectiv Drăgan (74). „Marinarii“ au evoluat în formula: Agachi (46 Udeanu) - Cană (60 Leca), Lică, I. Ursu (30 Greu), D. Panait (73 Carabela) - Antoche, Chindriș - F. Bălan (73 Pirciu), Cruceru, Hordouan (73 Șerbănescu) - Gherghiceanu (46 Banyoi). Au fost menajați din cauza unor ușoare accidentări Alexandru Stoica și Ion Cărăruș.

Sursa foto: Facebook (FC Farul Constanța)