03:30 20 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

FC Farul Constanţa, remiză cu Dunărea Călăraşi, după ce „marinarii” au deschis scorul

20 Feb, 2021 14:34 3597 Marime text
  • FC Farul şi Dunărea Călăraşi au susţinut astăzi primul meci pe 2021 în Liga a 2-a.

FC Farul Constanţa a susţinut astăzi meciul din etapa a 16-a a Ligii a 2-a (prima din 2021), întâlnind în deplasare Dunărea Călăraşi.
Meciul s-a terminat la egalitate, 1-1.

Scorul a fost deschis de Farul, prin Cruceru, în mnutul 45 (din penalty), în timp ce golul egalizator i-a aparţinut lui Alami, în minutul 54.

FC Farul (antrenor, Ianis Zicu) a jucat cu: Dur-Bozoancă - Băjan, Leca, Antoche (cpt.), Panait - L. Mihai (90 Al. Stoica), Cărăruş - Fl. Bălan (89 Silaghi), Cruceru (76 Măzărache), Bîrnoi (63 Damaşcan) - Banyoi.

Cristi Pustai, antrenorul Dunării, a mizat pe: R. Began - Sârbu, Şandru (cpt.), Witkorski, Sălceanu - Tudoran (46 Fotescu), Puşcaş (46 Alami), Djuric (77 Lopez), Ciucur (46 Cârstocea) - Kanda, Cr. Bud (79 Calu).

Punct important obținut de alb-albaştri la capătul unui meci de luptă, a fost mesajul de pe pagina de Facebook a FC Farul.

Înainte de startul partidei, s-a ţinut un moment de reculegere în memoria fostului fotbalist Florea Mihailă, care a jucat la Dunărea Călăraşi, dar şi la Farul Constanţa.

În urma egalului de la Călăraşi, Farul a urcat o poziţie în clasament, de pe 12 pe 11, având 21 de puncte, dar aşteptând alte trei puncte de pe urma meciului cu U Cluj.

În etapa viitoare, „marinarii” întâlnesc pe teren propriu Viitorul Pandurii Tg. Jiu (locul 3, cu 25 de puncte), meciul fiind programat duminică, 28 februarie, de la ora 11.30.

Csikszereda Miercurea Ciuc - CSM Reşiţa 2-0

CSM Slatina - CS Mioveni meci întrerupt în minutul 16, la scorul de 0-0, şi reprogramat duminică, 21 februarie, de la ora 13.00, din pricina vremii nefavorabile, care a afectat suprafaţa de joc.

Fotbal Comuna Recea - Concordia Chiajna 0-0

Aerostar Bacău - Unirea Slobozia 0-2.