03:16 24 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Farul, in sferturi la Cupa Hagi

29 May, 2008 00:00 1281 Marime text

Meciurile din ziua a doua si a treia a competitiei si-au desemnat si primele sfert-finaliste

FC Farul si-a asigurat calificarea in sferturile de finala ale competitiei, dupa ce a obtinut doua victorii in faza grupelor din tot atatea meciuri disputate, cu Viitorul Zalau si Unirea Alba Iulia. Dupa ce a trecut usor in partida de debut, 4-0 cu Viitorul Zalau, elevii lui Ionel Melenco au avut o misiune usoara si cu formatia Unirea Alba Iulia pe care a invins-o cu scorul de 3-1. In urma acestei victorii, echipa pregatita de Ionel Melenco si-a consolidat pozitia de lider al clasamentului. Farul a disputat aseara si ultimul meci din grupa cu ocupanta locului secund, Pandurii Targu-Jiu, adversarii constantenilor avand nevoie de cel putin un rezultat de egalitate pentru a avansa in faza a doua competitiei. In prima parte a zilei a treia, alte patru echipe si-au asigurat prezenta in sferturile de finala ale Cupei Hagi. In grupa A, dupa o lupta stransa, au reusit sa acceada in faza a doua competitiei Kinder Sangeorgiu de Mures si CSM Ramnicu-Valcea, cele doua formatii clasandu-se in fata echipei Gloria Bistrita, fiind departajate de golaveraj. Astfel, in functie de rezultatul cu Pandurii, Farul va intalni in sferturi, una dintre cele doua echipe calificate din grupa A. In grupa B, Steaua Dunarii Galati si Steaua Bucuresti s-au calificat in sferturile de finala ale Cupei Hagi, eliminand astfel echipa Scolii de Fotbal "Gica Popescu" din competitie.

Vineri incep sferturile de finala

Rezultate inregistrate in a doua zi: grupa C: FCM Resita - Poli Iasi 4-0; Soimii Sibiu - Petrolul Ploiesti 4-1; grupa D: Viitorul Zalau - Pandurii Targu-Jiu 1-2; Unirea Alba Iulia - FC Farul 1-3; grupa A: CSM Ramnicu-Valcea - Kinder Sangeorgiu de Mures 1-0; Gloria Bistrita - LPS Suceava 1-0; grupa B: Steaua Bucuresti - Steaua Dunarii Galati 1-3; FCM Bacau - Scoala "Gica Popescu" Craiova 1-4. A treia zi a competitiei a consemnat urmatoarele rezultate: grupa A: CSM Ramnicu Valcea - Gloria Bistrita 1-2 ; Kinder Sangeorgiu de Mures - LPS Suceava 5-2; grupa B: Steaua Bucuresti - FCM Bacau 1-1; Steaua Dunarii Galati - Scoala de Fotbal "Gica Popescu" 3-2. La ora 17:00 s-au disputat si meciurile din grupa C intre formatiile FCM Resita si Soimii Sibiu si partida Poli Iasi - Petrolul Ploiesti, iar de la ora 18:30 s-au jucat partidele din grupa D, Viitorul Zalau - Unirea Alba Iulia; Pandurii Targu Jiu - FC Farul. Astazi este zi de pauza, Cupa Hagi urmand sa se reia vineri, cand vor avea loc sferturile de finala care se vor disputa de la orele 9:30 si 11:00. Semifinalele se vor disputa sambata dimineata, in timp ce finala pentru locurile 3-4 si finala mare va avea loc duminica, 1 iunie.

Scris de: {autor}Paul SERBAN{/autor}