06:28 24 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Farul Constanţa Andrei Borza şi Enes Sali, goluri pentru România Under-17 la turneul de calificare pentru Turul de Elită

28 Oct, 2021 00:00 3270 Marime text

• Grupa 6 de calificare s-a disputat la Buftea, iar selecţionata tricoloră a ratat prezenţa la Turul de Elită, după ce s-a lasat pe locul al treilea în serie.
  • La aceste meciuri, selecţionerul Daniel Mogoşanu a avut la dispoziţie şapte jucători de la Farul Constanţa.
  • Pe lângă goluri, fariştii au dat şi două pase decisive, iar doi „marinari“ au purtat banderola de căpitan.

Şapte tineri fotbalişti de la Farul Constanţa a avut la dispoziţie selecţionerul echipei naţionale Under-17 a României, Daniel Mogoşanu, la turneul de calificare la Turul de Elită pentru Campionatul European la care tricolorii au participat.

Grupa 6 de calificare s-a disputat în România, la Buftea, iar selecţionata ţării noastre a ratat prezenţa la Turul de Elită, după ce s-a lasat pe locul al treilea în serie, în urma a două înfrângeri (0-2 cu Rusia U17, 0-5 cu Germania U17) și a unei victorii (5-0 cu San Marino U17). La aceste confruntări, Farul Constanţa a fost reprezentat de Vlad Răfăilă, Mario Aioanei, Alin Ștefănescu, Andrei Borza, Luca Banu, Adrian Mazilu și Enes Sali. În ultimul joc, cel cu San Marino, trei dintre cele cinci goluri ale României U-17 au fost înscrise de jucători ai echipei constănţene: Borza - două și Sali - unul, la care a pasat decisiv acelaşi Borza. De asemenea, în acest meci o pasă de gol a oferit şi Aioanei.

Cum au evoluat fariştii în cele trei partide:

România U17 - Rusia U17 0-2

Vlad Răfăilă - portar, a fost căpitanul echipei și a fost eliminat în minutul 22;
Mario Aioanei - fundaș dreapta, a fost titular și a jucat tot meciul;
Alin Ștefănescu - fundaș central, a intrat pe teren în minutul 66;
Andrei Borza - mijlocaș, a fost titular și a jucat tot meciul;
Luca Banu - mijlocaș, a fost titular și a jucat până în minutul 66;
Adrian Mazilu - atacant, a fost titular și a jucat până în minutul 56;
Enes Sali - atacant, a fost titular și a jucat până în minutul 66.

România U17 - Germania U17 0-5

Vlad Răfăilă - portar, a fost suspendat după eliminarea din meciul cu Rusia U17;
Mario Aioanei - fundaș dreapta, a rămas pe banca de rezerve;
Alin Ștefănescu - fundaș central, a intrat pe teren în minutul 85;
Andrei Borza - mijlocaș, a fost căpitanul echipei și a jucat până în minutul 78;
Luca Banu - mijlocaș, a fost titular și a jucat până în minutul 85;
Adrian Mazilu - atacant, a rămas pe banca de rezerve;
Enes Sali - atacant, a intrat pe teren în debutul reprizei secunde.

România U17 - San Marino U17 5-0

Vlad Răfăilă - portar, a fost titular și a jucat tot meciul;
Mario Aioanei - fundaș dreapta, a intrat pe teren în minutul 82 și a dat pasa de gol la ultima reușită a meciului;
Alin Ștefănescu - mijlocaș defensiv, a fost titular și a jucat tot meciul;
Andrei Borza - mijlocaș, a fost căpitanul echipei, a marcat golurile de 2-0 și 3-0, a oferit pasa de gol la reușita lui Sali (4-0) și a jucat tot meciul;
Luca Banu - mijlocaș, a fost titular și a jucat tot meciul;
Enes Sali - atacant, a fost titular, a marcat golul de 4-0 și a jucat tot meciul.