13:40 18 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Victorie în inferioritate numerică Farul a răpus ACS Berceni cu „mitraliera“ Marius Jianu (galerie foto)

02 Mar, 2015 00:00 3659 Marime text
Start perfect în 2015 pentru FC Farul, care a obţinut o preţioasă victorie în deplasare în Liga a II-a. Succesul a venit în condiţii speciale, iar vârful Marius Jianu a fost irezistibil

FC Farul a câștigat cu 3-1 (M. Jianu 35, 48, 59 / A. Pătrașcu 85) meciul de sâmbătă, jucat în deplasare cu ACS Berceni, în etapa a 17-a a Ligii a II-a, prima din 2015. Deşi au jucat în inferioritate numerică încă din minutul 33, „marinarii“ au fost puternici pe teren şi nu le-au dat nicio şansă gazdelor.

Să câştigi cu 3-1 în deplasare, în condiţiile în care, din minutul 33, la scorul de 0-0, ai rămas în zece oameni (după eliminarea lui Ochia, care a primit două galbene în decurs de două minute), nu e la îndemâna oricui. Farul a reuşit însă această performanţă pe terenul lui ACS Berceni, păşind cu dreptul pe un drum care speră să o ducă, la finele sezonului viitor, în Liga 1. Echipa a muncit mult, iar eforturile „marinarilor“ au fost concretizate de Marius Jianu, un golgheter pur-sânge, al cărui debut spectaculos la Farul într-un meci oficial, cu trei goluri, dă speranţe că, avându-l şi pe Marco Enciu vârf de lance, atacul constănţean va mai răni de moarte multe apărări. Farul a condus cu 3-0 în minutul 59, gazdele înscriind golul de onoare pe final, dintr-o lovitură liberă.

Marian Dinu - „Băieţii s-au autodepăşit“

FC Farul (antrenori, Marian Dinu, Ion Barbu şi Gică Mina) a jucat cu: Olaru - Băjan, Fl. Pătraşcu, D. Ciobanu, Giurgiu (46 Cârstoiu) - Al. Grigoraş (67 Pâslaru), Ochia (cpt.), Cioinac, Szalkai  - Enciu, M. Jianu (89 Vieru). ACS Berceni (antrenor, Silviu Ion) a mizat pe: Meilă - Dapo (56 L. Cristea), C. Sandu, M. Popescu, G. Damian - Scărlătescu, Krausz, Pivniceru (cpt.) (53 Jugaru), A. Pătraşcu - Lemac, Văduva. „Meciul a fost foarte greu, dar băieţii s-au descurcat admirabil, trecând peste handicapul numeric din teren. S-au autodepăşit. Ochia a primit primul galben foarte uşor. Este un start cu dreptul al Farului, o victorie de moral şi o gură de oxigen pentru toţi. Sperăm să avem şi continuitate, lucru foarte important. Mă bucur pentru golurile lui Jianu şi sper ca în meciul următor acesta să fie înlocuit cu brio“, a declarat principalul Farului, Marian Dinu. Pe lângă Ochia, în partida din runda a 18-a la Farul nu vor juca nici Marius Jianu şi nici Monel Cârstoiu, suspendaţi în urma cartonaşelor galbene primite la Berceni. „Nu ne-a fost uşor. Am întâlnit o echipă bună şi am şi jucat o oră în inferioritate numerică. Ne-am mobilizat însă, am alergat, iar efortul nostru s-a regăsit pe tabela de marcaj“, a spus Marius Jianu.

Săgeata Năvodari, exclusă din campionat

În celelalte partide disputate sâmbătă în seria Farului, s-au înregistrat rezultatele: CS Baloteşti - SC Bacău 3-1 (Cl. Herea 21, B. Oprea 56, Chiacu 71 / Căinari 35), CF Brăila - FC Voluntari 1-2 (B. Ungureanu 32 / Voduţ 61 - din penalty, 90) şi FCM Dorohoi - Gloria Buzău 2-2 (Al. Marin 51, Grumezescu 56 / Cl. Dumitrescu 13, Dăniţă 62). Meciurile Unirea Slobozia - Rapid CFR Suceava şi Săgeata Năvodari - ACS Academia Argeş nu s-au disputat, echipele oaspete urmând a câştiga cu 3-0. Săgeata Năvodari a bifat cu această ocazie a doua neprogramare şi va fi exclusă din campionat. Clasament: 1. Voluntari - 41p, 2. Suceava - 34p, 3. Academica - 34p, 4. Buzău - 26p, 5. Bacău - 21p, 6. Brăila - 20p, 7. Baloteşti - 19p, 8. Berceni - 18p, 9. Farul - 15p, 10. Dorohoi - 14p, 11. Slobozia - 13p, 12. Săgeata - -3p. În etapa viitoare, FC Farul va juca la Constanţa cu FCM Dorohoi, sâmbătă, 7 martie, de la ora 11.00.

Fanii Farului - „Cu tine vom fi mereu!“

Farul a fost încurajat şi la Berceni de un grup de suporteri, care au cântat pe tot parcursul meciului, iar la final au scandat: „Cu tine vom fi mereu!“. „La niciuna dintre echipele la care am jucat până acum n-am întâlnit suporteri aşa de fanatici. Mă bucur că am veni la Farul şi sper să nu îi dezamăgesc pe fani, să nu mă opresc aici cu golurile“, a spus Marius Jianu.

Sursa foto: suporterul-constantean.ro