01:03 19 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Faristele Anca Heltne şi Carmen Toma au urcat şi ele pe podium la Jocurile Francofone

16 Sep, 2013 00:00 2854 Marime text
Reprezentanții CS Farul Constanța la Jocurile Francofone de la Nisa (Franța) au mai cucerit două medalii, sâmbătă, în întrecerea atletică. La aruncarea greutății, Anca Heltne a ocupat locul întâi, cu 17,14 m, iar la triplusalt Carmen Toma a fost a doua, cu același rezultat ca al câștigătoarei probei, Anna Jagaciak, din Polonia, care a avut însă o a doua încercare mai bună. La 200 de metri, Andreea Ogrăzeanu a venit a patra, cu 24,44 s, după ce, la 100 m, cucerise argintul. La finele competiţiei de atletism din Franţa, CS Farul a contabilizat patru medalii: una de aur (Anca Heltne - la greutate), două de argint (Andreea Ogrăzeanu - la 100 m, Carmen Toma - la triplusalt) şi una de bronz (Adrian Vasile - la lungime). O figură foarte frumoasă a făcut şi constănţeanca Cristina Hârâci, la tenis de masă, care a cucerit trei medalii: aur la dublu mixt şi la simplu şi argint la echipe.