12:37 18 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

EURO 2020 Spania şi Italia, primele calificate în semifinale

03 Jul, 2021 09:13 3375 Marime text
  • Sfertul Spania - Elveţia, încheiat după loviturile de departajare.

S-au stabilit primele semifinaliste la Campionatul European de fotbal.

Acestea sunt Spania şi Italia, care se vor întâlni în primul meci din penultimul act.

În sferturi, la St. Petersburg, Spania a eliminat Elveţia la loviturile de departajare.

A fost 1-1 (Denis Zakaria 8 - autogol / Shakiri 68) după 90 de minute de joc şi prelungiri, iar ibericii au avut câştig de cauză apoi (3-1) la 11 m, de unde au înscris Olmo, Moreno şi Oyarzabal, respectiv Gavranovic. Au ratat Busquets, Rodri - Schar, Akanji şi Vargas.

Italia a trecut în sferturi de Belgia, la Munchen, scorul fiind 2-1 (Barella 31, Insigne 44 / Lukaku 45+2 - din penalty).

Semifinala Italia - Spania se joacă pe 6 iulie, la Londra, de la ora 22.00.

În cealaltă semifinală se vor întâlni câştigătoarele din sferturile Cehia - Danemarca şi Ucraina - Anglia, programate astăzi, după programul: