18:47 25 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Eseu constănţean în meciul României cu Rusia, de la Europene

25 Mar, 2013 00:00 1862 Marime text
Echipa națională Under-18 de rugby a României a pierdut cu 25-42 (13-22) primul meci susținut la Campionatul European de la Grenoble (Franța), cu Rusia. În echipa tricoloră au jucat titulari ambii rugbyşti de la Liceul cu Program Sportiv „Nicolae Rotaru” Constanța convocaţi, Dumitru Papaiane și Sabin Florin Strătilă (care a înscris un eseu, în prima repriză, în minutul 10, încercare prin care România trecea la conducere, 8-7 de la 3-7). În urma acestei înfrângeri, „stejăreii” vor evolua în continuare pentru locurile 5-8, contra Belgiei, care a pierdut (3-12) meciul cu Polonia. Partida se va juca mâine după-amiază, la Saint Marcellin. La competiţia franceză, a susţinut două partide şi arbitrul constănţean Robert Andrei Diaconescu, singurul „cavaler” din România delegat la întrecerea de la Grenoble. Robert a făcut linia la partida Ţara Galilor - Scoţia (17-18) şi a fost la centru la Croaţia - Lituania 18-7, „un meci bun, echilibrat”, potrivit arbitrului de 30 de ani.

Sursa foto: frr.ro