17:01 19 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Erdinci Cogali, gol de senzaţie Callatis 2012 Mangalia a pierdut printre degete victoria cu Metalosport Galaţi

01 Sep, 2014 00:00 2431 Marime text
Echipa de fotbal Callatis 2012 Mangalia a fost aproape de victorie în meciul pe care l-a disputat, sâmbătă, în deplasare cu Metalosport Galaţi, în prima etapă a Ligii a III-a, seria secundă. Gazdele s-au impus in extremis, cu 2-1, înscriind în minutele 82 şi 88, după ce Callatis 2012 deschisese scorul în minutul 32, prin Erdinci Cogali.

„Am avut meciul în mână, dar am fost şi dezavantajaţi de arbitraj. La 1-0, nu ni s-a dat un penalty clar (fault la Doicaru), iar apoi un jucător de la noi, Sicrieru, a fost faultat dur (are tăietură pe tibie şi va lipsi câteva zile), dar nu s-a dat roşu. Cel puţin în prima repriză am jucat foarte bine, dar apoi, de prin minutul 70, am căzut fizic, lucru normal, ţinând cont că ne-am reunit miercuri, joi am făcut primul antrenament, iar sâmbătă am jucat. Golul lui Erdinci a fost foarte frumos, şut de la jumătatea terenului, portarul fiind ieşit la 16 m. Gazdele au înscris în urma unor bâlbâieli ale noastre în careu. E dureros să pierzi după ce conduci 80 de minute. Per ansamblu, am făcut totuşi un joc bun”, a declarat Alexandru Luchici, preşedintele lui Callatis 2012. La Galaţi, antrenorul Cristi Petcu a folosit echipa: Drumen - Soldat, Blăniţă, L. Florea, Eracai, Calagi, Vărzaru, Erdinci Cogali, Enis Cogali, M. Dan, Braşoveanu. Au mai jucat Sicrieru, Doicaru şi Romaşcanu. Jucătorii lui Callatis au acuzat şi golul doi al gazdelor, înscris în urma unui fault nesancţionat.

Celelalte partide ale rundei s-au încheiat cu rezultatele: CS Tunari - Metaloglobus 4-2, Înainte Modelu - Viitorul Axintele 2-2, Delta Dobrogea Tulcea - Gloria Popeşti Leordeni 3-1, Oţelul II Galaţi - Juventus Bucureşti 0-1, Viitorul Domneşti - Dunărea Călăraşi 1-3 şi Voinţa Snagov - Dinamo II 2-1. În etapa viitoare, Callatis 2012 va întâlni la Mangalia, sâmbătă, 6 septembrie, Voinţa Snagov.

Alex Luchici a mai spus că s-a primit promisiunea Primăriei Mangalia că în cel mai scurt timp se vor vira banii la echipă. Lotul a fost întărit cu trei jucători de la Farul 2010, Sicrieru, Romaşcanu şi Braşoveanu, dar şi cu portarul Andrei Rotariu, de la Academia Hagi. De asemenea, sunt discuţii şi cu fostul fundaş dreapta al Farului, Costel Niţescu.