10:44 28 03 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Super-gol, victorie în deplasare! Erdinci Cogali a adus victoria lui Callatis 2012 Mangalia cu Voinţa Snagov

14 Mar, 2015 00:00 2925 Marime text
Echipa de fotbal din seria secundă a Ligii a III-a, ACS Callatis 2012 Mangalia, a realizat o victorie foarte importantă, ieri, în etapa a 15-a a campionatului (a doua din retur), impunându-se pe terenul Voinţei Snagov, contracandidată la evitarea retrogradării. Echipa din Mangalia s-a impus cu 1-0 (Erdinci Cogali 61).

„O victorie extrem de importantă, de şase puncte, realizată pe terenul uneia dintre formaţiile cu care ne luptăm să evităm retrogradarea. Felicitări băieţilor pentru efort şi dăruire! Am luat o gură mare de oxigen. Toţi suntem foarte bucuroşi. În prima repriză, am avut două goluri anulate, pe motiv de ofsaid, însă doar prima decizie a arbitrului a fost corectă. În primele 30 de minute, am jucat bine, dar, după ce ni s-a anulat şi al doilea gol, băieţii au cam cedat mijlocul terenului, iar gazdele au preluat iniţiativa, având şi o bară. Ne-am impus după pauză, printr-o reuşită de excepţie a lui Erdinci Cogali, şut din lovitură liberă de la 30 de metri“, a declarat Alexandru Luchici, preşedintele lui Callatis 2012 Mangalia.

Antrenorii formaţiei oaspete, Cristian Petcu şi Aurel Chelu, au jucat cu: Drumen - Enis Cogali, Drăgăniţă, Romaşcanu, Bădaşcă - Erdinci Cogali, Talaşman, Bândar (50 A. Stan) - Mihalache, Vărzaru (80 Dimoftei) - Cazan (50 Fl. Braşoveanu).

Celelalte rezultate de ieri au fost: CS Tunari - AFC Dunărea 2005 Călăraşi 1-1 (Cr. Panait 21 / A. Luca 41) şi Înainte Modelu - Dinamo II Bucureşti 1-0 (A. Tene 39). Runda se încheie astăzi, cu partidele: Metalosport Galaţi - Gloria Popeşti Leordeni, Delta Dobrogea Tulcea - Juventus Bucureşti şi Viitorul Domneşti - Viitorul Axintele, ora de start fiind 15.00. Disputa Oţelul II Galaţi - Metaloglobus Bucureşti va fi omologată cu scorul de 3-0 pentru oaspeţi, după ce Oţelul II s-a retras în această iarnă şi pierde meciurile returului la masa verde.

Clasament: 1. Călăraşi - 36p, 2. Juventus - 32p, 3. Tulcea - 32p, 4. Tunari - 31p, 5. Axintele - 27p, 6. Dinamo II - 23p, 7. Metaloglobus - 23p, 8. Modelu - 22p, 9. Popeşti Leordeni - 21p, 10. Oţelul II - 14p, 11. Callatis 2012 - 11p, 12. Metalosport - 8p, 13. Snagov - 7p, 14. Domneşti - 3p.