16:46 23 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Egal cu emoţii pentru CSU Neptun în partida cu SCM Craiova

17 Feb, 2014 00:00 1203 Marime text
Echipa feminină de handbal CSU Neptun Constanţa a încheiat la egalitate, 24-24, meciul de pe teren propriu cu SCM Craiova, jucat sâmbătă, în etapa a 17-a a Ligii Naţionale. Se întâlneau echipele de pe locul nouă (craiovencele) şi zece (constănţencele), miza fiind ocuparea poziţiei a noua, care oferă un avantaj în play-out. Oaspetele au condus la pauză cu 14-13, dar CSU Neptun a revenit în parte secundă, când a avut avantaj de trei goluri. Elevele lui Ion Crăciun nu au putut menţine însă scorul, iar SCM Craiova conducea cu 24-22 în minutul 57. Gazdele au reuşit totuşi egalarea în ultimul minut, dar au trecut apoi prin mari emoţii, întrucât craiovencele au avut ultimul atac, cu 35 de secunde înainte de final, iar în ultimele şase secunde au beneficiat şi de superioritate numerică. „Nu suntem la fotbal, ci la handbal, unde scorul se poate schimba foarte repede. Nu sunt mulţumit de rezultat, dar mai avem şanse la locul nouă. Am ratat câteva situaţii clare (atât din aruncări de la 7 m, cât şi faţă în faţă cu portarul) şi nu ne-am descurcat în superioritate numerică, ceea ce e destul de grav. Pe de altă parte, ne-a fost şi greu să jucăm fără pivot”, a declarat Ion Crăciun. Pentru CSU Neptun au marcat Sheiko - 10 goluri, Tiron - 7, Toma - 4, Enescu - 2 şi Mărginean - 1. În urma acestui rezultat, CSU Neptun se menţine pe locul zece, iar în etapa viitoare va juca în deplasare, cu Universitatea Jolidon Cluj.

Sursa foto: Paul Alexe