08:42 29 03 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Echitaţie Junioara Emma Butucă, din Constanţa, a câştigat Cupa României la tineret

27 Jun, 2021 15:56 4329 Marime text

• Reprezentanta CS Black Sea Horses le-a depăşit pe podium pe Nicole Muscalu şi Sandra Takacs.

Baza hipică Salina Equines, din Turda, a găzduit ediţia 2021 a Cupei României la sărituri obstacole, întrecere la care constănţeanca Emma Butucă, de la CS Black Sea Horses, a cucerit două medalii, aur la tineret şi argint la juniori, ea fiind junioară!

La categoria Tineret pot participa sportivi cu vârsta între 18 şi 21 de ani, dar regulamentul FER permite şi participarea juniorilor (14-18 ani), Emma având 14 ani.

La tineret, după două manşe disputate în zile diferite, clasamentul a fost următorul:

1. Emma Butucă, cu Hector – 4 puncte penalizare
  2. Nicole Muscalu, cu Betina – 12 puncte penalizare
  3. Sandra Takacs, cu hannah – 12 puncte penalizare, dar timp inferior în manşa a doua faţă de ocupanta locului secund.

La juniori, unde a ieşit pe locul doi, Emma Butucă a concurat cu calul Campino.

Sportiva constănţeană este calificată la Campionatul European de sărituri obstacole din Portugalia (Vilamoura, 18 - 25 iulie), iar de la Turda caii şi antrenorul ei pleacă direct la competiţie, urmând ca sportiva să facă deplasarea de la Constanţa, pe 2 iulie.